Vodní dýmka a její skrytá nebezpečí
Obecně se ví, že kouření cigaret škodí zdraví a vede k závislosti. Vodní dýmce mnoho lidí nic z toho ani zdaleka nepřisuzuje.
Obecně se ví, že kouření cigaret škodí zdraví a vede k závislosti. Vodní dýmce mnoho lidí nic z toho ani zdaleka nepřisuzuje. Její mechanismus přece vypadá tak sofistikovaně, až se zdá, že její kouření je zcela bez rizika. Navíc vodní dýmka je většinou příležitostnou společenskou záležitostí, závislost tedy nehrozí. U obojího však platí, že opak je pravdou.
Vyvracení mýtů
Většina kuřáků vodní dýmky se domnívá, že toxické látky z dýmu jsou přefiltrovány vodou v dýmce. Není to tak. Voda absorbuje pouze malé procento nikotinu. Pokud však chce uživatel z dýmky "vytáhnout" nikotinu víc, jednoduše kouří o to déle. Co se týče škodlivin, množství dehtu ve vdechovaném kouři se téměř nemění, ať je v dýmce voda, nebo ne. Obecný mýtus neškodnosti tohoto výrobku je tak pravděpodobně dán tím, že kouř z dýmky je vlhký a studený. Tím sice dochází ke sníženému dráždění dýchacích cest, ovšem méně dráždivý ještě neznamená méně škodlivý.
Podobná rizika…
Studie ukazují, že kouř z vodní dýmky je přinejmenším stejně toxický jako ten cigaretový. Kuřáci tedy bývají vystaveni podobnému nebo i vyššímu množství nebezpečných látek. Příčinou může být větší obsah škodlivin v dýmu nebo způsob využití vodní dýmky. Díky příjemnému a nedráždivému kouři ji konzumenti vydrží déle kouřit a dýchají víc zhluboka, takže se škodlivé částice dostávají hlouběji do plic. O jaké látky jde?
- nikotin
- dehet
- oxid uhelnatý
- těžké kovy
- další rakovinotvorné látky
… a stejně špatné účinky
Poté, co si dáte vodní dýmku, dojde ve vašem organismu k podobným procesům jako při kouření cigaret:
- Zvýší se tepová frekvence a krevní tlak.
- Naroste hladina oxidu uhelnatého, plynu zodpovědného za onemocnění srdce a cév – v případě vodní dýmky dokonce 2× víc než u cigaret.
- Dlouhodobým kouřením dýmky stoupá riziko vzniku rakoviny, srdečních onemocnění a snižují se plicní funkce.
Závislost rozhodně hrozí!
Kouř z vodní dýmky obsahuje stejně jako cigarety návykový nikotin. Proto lidé, kteří ji používají častěji, jsou náchylní ke vzniku závislosti. Pokud kouříte dýmku jednou denně, do těla se vám dostává už dostatek nikotinu pro vznik závislosti – pro srovnání: je to stejné množství jako z 10 cigaret. Dokonce i u příležitostných uživatelů se již může vyvinout závislost. Existují případy, kdy se vyskytly abstinenční příznaky u lidí, kteří ani nekouřili denně.
Ačkoliv vodní dýmka může být příjemným zpestřením společenských akcí, při jejím užívání bychom měli být stejně obezřetní jako při kouření cigaret. Rizika jsou v obou případech téměř totožná.
(blš)
Zdroj: www.quit.org.au