Podle statistických odhadů trpí von Willenbrandovou chorobou asi 1 % populace. Jedna z nejčastějších krvácivých poruch postihuje muže i ženy. U žen však bývá objevena častěji v souvislosti s těžkým menstruačním krvácením, případně s krvácivými komplikacemi při porodu. Podle dat Centra pro prevenci a kontrolu nemocí je 76 % mužů postižených von Willebrandovou chorobou diagnostikováno do 10 let věku, avšak až u 50 % žen je tato nemoc potvrzena až po 12. roce života.
Proč bývá von Willebrandova choroba tak často opomíjená?
Von Willebrandova nemoc bývá často mnoho let přehlížena, neboť její projevy jsou zpravidla mírné a na první pohled nemusí nemocného upoutat. Patří mezi ně zejména:
- snadná tvorba modřin,
- krvácení z nosu (zpravidla takové, které se nezastaví do 10 minut),
- prodloužený čas krvácení z rány,
- krvácení z dásní po vytržení či vypadnutí zubu,
- silné či prodloužené krvácení během menstruace (např. krevní sraženiny v menstruační krvi větší než 2,5 cm, nutnost měnit menstruační vložku či tampon vícekrát než jednou za hodinu).
Může mě von Willebrandova choroba ohrozit na životě?
Závažné příznaky onemocnění mívá přibližně jeden pacient ze sta, projevit se mohou např. krvácením do kloubu či svalu. Podle dostupných statistik se závažné, život ohrožující krvácení vyskytne nejvýše u 3 lidí z milionu.
Mám, či nemám von Willebrandovu chorobu? Toť otázka
Von Willebrandova choroba se řadí mezi dědičná onemocnění, rodiče ji tak mohou přenést na své potomky. Pokud tedy víte o přítomnosti této choroby u rodičů, měli byste na ni myslet. Dalším vodítkem mohou být výše popsané příznaky.
Za jejím vznikem stojí nedostatek tzv. von Willebrandova faktoru, případně jeho defekt či zrychlené odbourávání v krevním řečišti. Von Willebrandův faktor se účastní procesu srážení krve a napomáhá shlukování krevních destiček.
K ověření diagnózy se provádějí různé testy srážlivosti krve a stanovuje se hladina von Willebrandova faktoru, k potvrzení diagnózy jsou přitom nutné dva odběry. Při podezření na tuto nemoc budete pravděpodobně odesláni na hematologické pracoviště.
Von Willebrandova choroba nevyžaduje vždy léčbu
Vzhledem k obvykle mírným, nezávažným krvácivým projevům nevyžaduje tato nemoc ve všech případech léčbu. Závažnost krvácení je dána mírou narušení von Willebrandova faktoru, dle toho je také nemoc klasifikována na typy I–III, přičemž typ I představuje nejčastější formu provázenou jen mírnými až středně těžkými krvácivými projevy. Přesto je dobré o nemoci vědět, abyste se vyvarovali nepříjemných krvácivých komplikací. Těžší formy nemoci vyžadují léčbu, která zajistí doplnění von Willebrandova faktoru. Léčba probíhá v hematologických centrech.
Ptejte se na vše, co vás ohledně von Willebrandovy choroby zajímá
Pokud máte podezření na von Willebrandovu chorobu, je třeba se obrátit primárně na svého praktického lékaře. Ten vás dle svého uvážení může poslat na laboratorní odběry, případně přímo na hematologické vyšetření.
Využít můžete také ověřené internetové zdroje, jako je na příklad specializovaný web https://vonwillebrand.cz, který nabízí i bezplatnou poradnu zaštítěnou hematology.
(tich)
Zdroje:
https://www.hemofilie.cz/clanky-o-hemofilii/von-willebrandova-choroba-nejcastejsi-krvaciva-nemoc-49641
https://zdravi.euro.cz/leky/von-willebrandova-choroba-priznaky-lecba/
https://www.cdc.gov/ncbddd/vwd/data.html
https://www.cnhp.cz/res/file/seminare/2016-09-21-brno/von-Willebrand.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/von-willebrand-disease/symptoms-causes/syc-20354978
https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2008/03/07.pdf