Víte, jak jíte? Seznamte se s „mindful eating“
Dobře se stravovat znamená nejen přemýšlet o tom, co jíme, v jaké kvalitě a v jakém množství, ale také jakým způsobem a kdy. Takto pojatý přístup ke stravování může být například vhodnou prevencí obezity i dalších zdravotních problémů, uplatňuje se při hubnutí a následném udržení váhy, což je často mnohem náročnější než samotné shazování přebytečných kilogramů.
Praktika zvaná „vědomé jedení“ (mindful eating) vychází z přístupu mindfulness, překládaného jako všímavost nebo také plné uvědomění. Jde o významný fenomén v současné západní psychologii a psychoterapii, který ve zkratce znamená, že člověk se plně zaměřuje na právě probíhající okamžik a zároveň klidně přijímá své pocity a myšlenky, aniž by je jakkoliv hodnotil či soudil nebo v daném okamžiku cokoliv očekával. Osvojením metody všímavosti si lze vypěstovat dovednosti směřující ke zvládání depresí a úzkostí, stresu či poruch spánku nebo bolesti, může být také prevencí únavy – její účinnost potvrzují mnohé vědecké výzkumy.
Jídlo pod vědomou kontrolou = cesta ke spokojenějšímu a zdravějšímu životu
Ve spojení s jídlem všímavost znamená „vědomé jedení“, „vědomý přístup k jedení“ nebo také „všímavé jedení“, které umožňuje mimo jiné lépe naslouchat signálům našeho těla, jako je hlad, nasycenost a spokojenost, a zabraňuje přejídání. Plné soustředění na jídlo a jeho kvality přitom přináší mnohem intenzivnější potěšení z jídla. A uvádí se také, že lidé, kteří jedí vědomě, mají menší potíže s výkyvy své hmotnosti a jsou prý celkově spokojenější a vyrovnanější.
Pokud přemýšlíte, jestli jste právě vy adeptem na cestu mindful eating, můžete si odpovědět na několik otázek:
- Jíte, když jste ve stresu, unavení či naštvaní?
- Spíš než pocit hladu vás k jídlu dovede chuť „na něco dobrého“?
- Pokukujete často po vhodných dietách, protože se ve svém těle necítíte dobře?
- O výživových teoriích víte všechno, ale v praxi víceméně „skutek utek“?
- Jsou vaše chutě na „zakázané“ potraviny silnější než váš zdravý rozum a všechna předsevzetí?
Jak natrénovat vědomé jedení?
Vědomý přístup k jedení může být způsobem, jak své stravovací návyky změnit tak, abyste napříště mohli na každou z výše uvedených otázek odpovědět ne. Zahrnuje několik jednoduchých pokynů, které pomáhají k rozlišení mezi bezduchým a více vědomým jedením. A jako každou osvojenou dovednost, jej můžeme trénovat. Zkusit to můžete podle následujícího návodu:
- Najděte si na jídlo (a tím pádem na sebe) správný čas a jezte pomalu – vědomě si vychutnávejte každé sousto.
- Zkuste se při jídle „odhlučnit“ od vnějšího světa. Pokud je to možné, stravujte se na tichém a pro vás příjemném místě.
- Věnujte svou pozornost pouze konzumovanému jídlu a jezte výhradně u jídelního stolu. To znamená odložit mobil či časopis, vypnout televizi nebo rádio, nejíst při práci u notebooku apod.
- Pokud si jídlo připravujete sami, můžete si vědomě užít už jeho přípravu (jednotlivé ingredience) a následné servírování.
- Při jídle zapojte všechny smysly – nejen chuť, ale také čich, zrak, sluch i hmat si mohou konzumaci zdravého jídla patřičně užít.
- Mějte na paměti, že při jídle platí „všeho s mírou“ – žádný druh jídla sám o sobě není špatný, zásadní je hlavně to, v jakém množství si jej dopřáváte.
- Učte se vnímat, kdy má vaše tělo skutečně hlad, proč chcete jíst a jak se cítíte před jídlem, během něj i po něm.
Zdroje:
https://www.stob.cz/cs/mindful-eating-aneb-jak-jist-vsimave-a-s-radosti
https://www.e15.cz/the-student-times/mindful-eating-proc-je-dulezite-jist-vedome-1352260