Otestujte se: Co víte o ulcerózní kolitidě?
Víte o ulcerózní kolitidě vše? Pokud si myslíte, že ano, jistě pro vás bude následující kvíz deseti otázek snadný. Víte, co může zhoršit příznaky a jak lze nemoc léčit?
- Je pravda, že ulcerózní kolitida je známa i pod názvem Crohnova choroba a syndrom dráždivého tračníku? – Ne. Ve skutečnosti se jedná o tři různé choroby zažívání. Ulcerózní kolitida postihuje hlavně tlusté střevo a konečník. Naproti tomu Crohnova choroba postihuje jinou část střeva (obvykle tenké) a skoro nikdy není postižen konečník. Obě nemoci se mohou projevovat průjmy (ale i zácpou), někdy s příměsí krve či hlenu ve stolici. Syndrom dráždivého tračníku není zánětlivé onemocnění. Je to mírnější, funkční porucha střeva bez poškození sliznice.
- Je pravda, že v rodině nemocného trpícího ulcerózní kolitidou je větší pravděpodobnost výskytu nemoci – Ano. Ulcerózní kolitida má genetický podklad. Statistiky se mírně liší, ale studie dokazují, že asi 10–30 % nemocných s ulcerózní kolitidou má alespoň jednoho blízkého příbuzného s touto chorobou.
- Je pravda, že diagnostikovat ulcerózní kolitidu je snadné – Ne. Někdy trvá i delší dobu, než je nemoc odhalena. To je způsobeno i tím, že nemoc má mnoho příznaků podobných i jiným onemocněním. Aby byla choroba správně diagnostikována, je třeba provést více vyšetření – lékařskou prohlídku, krevní testy, test stolice, vyšetření tenkého a tlustého střeva včetně odběru vzorku na histologii aj.
- Je pravda, že ulcerózní kolitida se může projevovat i mimostřevními příznaky – Ano. Nejsou výrazně časté, ale nemocní mohou trpět bolestmi kloubů, žlučníkovými obtížemi, afty či kožními projevy.
- Je pravda, že na ulcerózní kolitidu neexistují léky a je třeba se s ní naučit žít? – Ne. Existuje účinná léčba, díky které lze mít nemoc „pod kontrolou“. Patří sem tzv. biologická léčba, dále protizánětlivé léky, imunosupresiva – kortikosteroidy –, léky proti průjmům a bolestem a mnoho jiných. Vhodnost konkrétních léčiv určuje lékař.
- Je pravda, že lze režimovými opatřeními předejít recidivám nemoci? – Ano. I když příznaky mohou přicházet a odcházet, ve spolupráci s lékařem lze najít způsob, jak snížit projevy nemoci a zabránit dalším vzplanutím choroby.
- Je pravda, že některé potraviny mohou zhoršovat příznaky nemoci? – Ano. Příkladem nevhodné stravy jsou např. smažená a kořeněná jídla. Naproti tomu existují suroviny, které jednomu nemocnému zhoršují projevy, ale jinému nikoli. Z těchto důvodů je doporučováno vést si tzv. potravinový deník, díky němuž jsou ingredience identifikovány.
- Je pravda, že stres nevyvolá ulcerózní kolitidu, ale může zhoršit její příznaky? – Ano. Neexistuje důkaz o tom, že by stres způsobil vznik nemoci. Naopak je zjištěno, že stres může přispět ke zhoršení příznaků.
- Je pravda, že většina nemocných s ulcerózní kolitidou musí nakonec podstoupit operaci tlustého střeva, včetně jeho odstranění? – Ne. U většiny nemocných adekvátní léčba nemoc zastaví. Asi méně než třetina nemocných někdy chirurgickou léčbu podstoupit musí, ne vždy je ale třeba střevo výrazněji zkracovat. Bohužel je i malá skupina nemocných, pro které je odstranění střeva nezbytné, zároveň s operací se zbavují i ulcerózní kolitidy.
- Je pravda, že nemocní s ulcerózní kolitidou onemocní rakovinou tlustého střeva? – Ne. Ulcerózní kolitida i Crohnova choroba zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, ale u většiny nemocných (tj. u více než 90 %) se rakovina nikdy nerozvine.
(jakr)
Zdroj: www.webmd.com