Otevřeně o nejčastější sexuálně přenosné infekci HPV mluví medici ze SpoluSafe. Pestrými aktivitami cílí na děti i dospělé
Virus HPV alias lidský papilomavirus – co to je, jak se přenáší, jak se proti němu chránit. To jsou hlavní otázky, ke kterým směřuje svoji činnost spolek mediků SpoluSafe. Jejich cílem je dostat do povědomí co nejvíce lidí fakt, že tento zákeřný virus stojící za nejčastější sexuálně přenosnou infekcí existuje a jaká rizika s sebou nese. Zároveň chtějí bořit mýty, které jsou spojené s očkováním proti HPV. Pro širokou veřejnost mimo jiné připravují akci nazvanou Safe RUN, která proběhne 20. září na brněnském hradě Špilberk.
Projekt SpoluSafe je na světě od roku 2020, kdy jej založila tehdejší studentka posledního ročníku všeobecného lékařství, dnes již lékařka Anna Pelzová. Vedla ji k tomu osobní zkušenost s HPV virem a především fakt, že blízký člen její rodiny onemocněl rakovinou asociovanou s HPV infekcí. Zjistila tak, že povědomí o lidském papilomaviru a rizicích s ním spojených je oproti jeho výskytu mezi lidmi poměrně nízké. Proto se rozhodla tuto skutečnost změnit prostřednictvím osvětové kampaně s cílem vzbudit ve veřejnosti zájem o prevenci tohoto onemocnění.
Na této cestě se k ní postupně přidali i další studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jedním z nich je Martin Bartoš – co ho k tomu vedlo? „Mojí motivací coby studenta prvního ročníku medicíny bylo to, že bychom téma HPV mohli detabuizovat, mluvit více otevřeně a přispět ke společenskému zlepšení.“ Za podstatné považuje vysvětlovat lidem, že očkování proti HPV rozhodně není špatná věc, ba naopak může výrazně napomoct v boji s nádorovým onemocněním: „Víme, že v momentě, kdy proočkovanost bude ve vysokých procentech, tak můžeme takřka úplně eliminovat jednu z poměrně častých rakovin – rakovinu děložního čípku.“
O HPV a možnostech prevence medici mluví na veřejných akcích i ve školách
Skupina studentů medicíny se snaží podávat odborné informace laické veřejnosti všech věkových kategorií srozumitelnou formou, a to prezenčně i online. Nápadité materiály publikuje spolek na sociálních sítích, sledovat je lze na Facebooku a Instagramu pod profilem #spolusafe – přináší v různých formátech informace o viru HPV jako takovém, způsobech přenosu infekce, nezbytné prevenci i správném používání bariérové ochrany. Tématem příspěvků je v neposlední řadě poukazování na nejčastější mýty týkající se problematiky HPV. Jedním z úspěšných formátů dlouhodobé kampaně je série tzv. reels, jež souvisejí s osvětou zaměřenou na preventivní gynekologické prohlídky.
SpoluSafe přednáší na různých akcích, mimo jiné cílí i na úplně nejmladší děti, a to formou prevence na školách. Informace, které školákům na 2. stupni základních škol medici podávají, jsou zasazené do širšího kontextu sexuálního života a sexuálních onemocnění. Interaktivní formou s dětmi probírají také možnosti ochrany před neplánovaným těhotenstvím a v neposlední řadě je seznamují také s virem HPV i možností ochrany proti němu. „Víme, že očkování má největší efekt před samotným kontaktem s virem HPV, tedy v deseti jedenácti letech věku dětí. Proto bychom rádi, kdyby školáci v v této věkové kategorii věděli, proč jsou vůbec naočkování a že to očkování je sice chrání, ale musejí určitým způsobem dodržovat zásady prevence,“ dodává Martin Bartoš. Nechybějí ani názorné ukázky – pomocí modelů ženské i mužské pánve a děložního čípku medici ukazují, kde se infekce HPV může projevovat a proč.
Vše, co byste měli vědět o HPV a očkování, a báli jste se zeptat
Podívejte se také na záznam z našeho online kulatého stolu
Do kampaně Safe RUN na Špilberku pro dobrou věc se můžete zapojit i vy
Aktivity SpoluSafe ve veřejném prostoru mají každoročně pomyslné dva vrcholy – jeden je vždy začátkem roku a směřuje ke Světovému dni boje proti rakovině (4. února), druhý přichází v září a souvisí se Světovým dnem onkologických diagnóz (20. září). Vloni například medici připravili kampaň Příběhem ku prevenci, která zachytila příběhy devíti žen a jednoho muže. Vypovídala o tom, jak různorodé mohou být projevy infekce HPV a jak lidský papilomavirus ovlivňuje lidské životy. Kampaň probíhala formou výstavy na brněnském náměstí Svobody, kde si kolemjdoucí mohli na panelech příběhy přečíst, a dále formou putovní výstavy na různých místech v Brně i v Praze. Nedílnou součástí byla veřejnosti přístupná živá debata s odborníky.
V rámci letošní podzimní osvětové kampaně proběhne v pátek 20. září druhý ročník běhu Safe RUN s podtitulem Den sportu, prevence a zábavy. „Je to takový minifestiválek na hradě Špilberk na podporu onkogynekologických pacientek. Kdokoliv si tak může přijít zaběhat – ať už s přáteli, kolegy z práce, rodinou, nebo třeba i s pejskem – a vyjádřit tak podporu ženám, které onemocněly,“ popisuje Martin Bartoš. Kromě symbolického běhu prostorami hradu a jeho okolí se uskuteční i závody tříčlenných smíšených štafet. A samozřejmě nebude v rámci této akce chybět osvěta zaměřená na zvýšení povědomí o HPV.