Proti rakovině prsu můžete bojovat hned dvěma způsoby:
- Dodržováním zásad zdravého životního stylu. To znamená kvalitně jíst, mít dostatek fyzické aktivity, omezit konzumaci alkoholu, nekouřit a udržovat si normální váhu.
- Pravidelným vyšetřením prsů. To obnáší systematické prohmatávání prsní tkáně v klidu domova i speciální zobrazovací vyšetření prováděná odborníky.
Za praktikem nebo gynekologem
Podstoupit odborné vyšetření prsu by měla v určitém věku každá žena. Kdy a jaký typ vyšetření je namístě, poradí praktický lékař nebo gynekolog. Oba lékaři také mohou ženu k tomuto vyšetření odeslat.
- U mladších žen se z několika důvodů upřednostňuje prohlédnutí prsní tkáně ultrazvukem.
- Ženy starší 40 let běžně docházejí na takzvanou mamografii, při kterém prsní tkáň prosvěcují rentgenové paprsky.
Hlavním důvodem použití rozdílných metod a přístrojů je především odlišná struktura prsní tkáně v závislosti na věku. Z ordinace si kromě žádanky nezapomeňte odnést také informace o správné technice samovyšetření prsů. Samovyšetření je vhodné provádět každý měsíc ve stejné fázi menstruačního cyklu.
Na vyšetření i bez potíží
Takzvaný screeningový program vyhledávání zhoubných nádorů prsu se v České republice uskutečňuje od roku 2002. Cílem je odhalit rakovinné bujení co nejčasněji, aby následná léčba přinesla co nejlepší výsledky.
Praktičtí lékaři a gynekologové upozorňují ženy, že by od svých 45 let měly pravidelně každé dva roky absolvovat vyšetření na mamografu. A to i tehdy, když nemají žádné potíže. Vyšetření bez ohledu na věk je pochopitelně nutné v okamžiku, kdy si žena sama nahmatá bulku nebo si na prsu všimne jakýchkoli jiných podezřelých změn.
(veri)
Zdroje:
www.who.int/cancer/detection/breastcancer/en/index3.html
www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-vysetreni-rakovina