Vitamíny v těhotenství pomáhají rostoucímu miminku
Zdravá strava je nejlepší způsob, jak dodat tělu potřebné vitamíny a minerály, avšak v těhotenství to může být obtížné i při správných stravovacích návycích. Prenatálně podávané vitamíny tak mohou pomoci určité nedostatky vyrovnat.
Myslet dopředu
Prenatální vitamíny by v ideálním případě měly doplňovat vyváženou stravu již v období před početím, a to asi tři měsíce. Toto doporučení je založeno na faktu, že neurální trubice, z níž pak vzniká mícha a mozek, se zakládá a vyvíjí již v prvním měsíci vývoje plodu. A to může být období, kdy o těhotenství žena ještě ani neví. Dostatečné množství určitých vitamínů může riziko špatného vývoje neurální trubice snížit.
Multivitamíny určené těhulkám
Prenatální vitamíny se liší od běžných potravinových doplňků svým složením, které je přizpůsobeno potřebám těhotné ženy a rostoucího plodu. Obsahují nejen vitamíny, ale také některé minerály. Je v nich obsaženo větší množství kyseliny listové a železa.
Vitamíny pomáhají růstu a vývoji miminka
- Kyselina listová pomáhá uzavření neurální trubice a brání tak vzniku jejích defektů. Dále podporuje správnou funkci mozku. Její doplnění v podobě potravinových doplňků může být doporučeno prakticky všem budoucím maminkám. Navíc podle posledních výzkumů by její užívání v těhotenství mohlo snížit riziko autismu dítěte.
- Železo podporuje růst a vývoj plodu. Je důležité pro vývoj kostí a zubů. Navíc může zabránit vzniku chudokrevnosti, což je nedostatek červených krvinek, které zásobují celý organismus kyslíkem. Potřeba železa se může velmi lišit u jednotlivých žen a vyšší je například u vegetariánek. Je proto vhodné konzultovat ideální množství přijímaného železa s lékařem.
- Vápník a vitamín D jsou nepostradatelné pro správný vývoj kostí. Jejich potřeba je kritická obzvláště v třetím trimestru, kdy kosti plodu velmi rychle rostou a sílí. Vápník navíc pomáhá ideálnímu srážení krve a udržování srdečního rytmu. Je také důležitý pro nervový systém a svalovinu.
- Vitamíny skupiny B hrají nezastupitelnou roli například při vývoji mozku a nervového systému. Nejdůležitější je pak vitamín B6.
- Vitamín C je důležitý pro hojení tkání a u vyvíjejícího se plodu hraje důležitou roli také v růstu a zrání kostí a zubů.
- Hořčík je důležitý pro pevné kosti a zuby a dále reguluje hladiny inzulínu a cukru v krvi.
- Zinek je podstatný pro tvorbu orgánů, kostry, nervového a kardiovaskulárního systému.
Potíže s vitamíny
Pokud vám vitamíny dráždí žaludek a vy se po nich necítíte dobře, vyzkoušejte je brát s nějakým jídlem nebo si je berte na noc. Dalším velmi častým vedlejším účinkem prenatálních vitamínů je zácpa. Pro snížení rizika jejího vzniku dodržujte následující pravidla:
- Pijte dostatek tekutin.
- Jezte větší množství vlákniny.
- Dopřejte si každodenní fyzickou aktivitu, pokud s tím váš lékař souhlasí.
Sériová výroba, individuální potřeby
Prenatální vitamíny nejsou žádnou náhražkou čehokoli. Jsou pouhým doplňkem stravy, která by měla být nejen v těhotenství vyvážená. Zeptejte se proto svého lékaře, jaký druh vitamínů je vhodný právě pro vás. Může vám poradit, který komplet si vybrat, nebo doporučí třeba jen užívání některé složky.
- Vyšší množství železa může být doporučeno například vegetariánkám.
- Větší dávky kyseliny listové mohou být vhodné pro ženy s historií těhotenství s defektem neurální trubice.
(boba)
Zdroje: www.mayoclinic.org
www.babycentre.co.uk
www.foxnews.com