Alergická reakce je abnormální odpovědí imunity na jinak neškodné látky. V první fázi po styku buněk imunitního systému s alergenem dochází k tzv. senzibilizaci. Imunita začne tvořit protilátky proti dráždivému alergenu. Ve druhé etapě, kdy se obranný systém setká s již známým alergenem znovu, dojde k vyplavení histaminu a dalších látek do oběhu. To způsobí zvýšení propustnosti cév, což pak vyústí v otok sliznic, zrudnutí kůže, zvýšení produkce hlenů a celkový rozvoj alergických potíží. Protože se jedná o systémovou, tedy celotělovou reakci, projevy mohou být různorodé.
Co má na vznik alergie vliv
Existuje několik faktorů, které možnost nástupu alergie posilují.
- Genetické vlohy. Děti alergických rodičů mají výraznější sklony ke vzniku nějaké přecitlivělosti. Jejich potíže bývají silnější než u dětí rodičů bez alergického zatížení.
- Vlivy prostředí. K těm chemickým patří znečištěné životní prostředí, smog či dráždivé chemické látky. Mezi fyzikální řadíme klimatizaci či vlivy teploty. Negativní dopady má také zvýšená koncentrace plísní, bakterií či virů, bytový prach, zvířecí srst a chlupy, roztoči nebo pyly.
- Psychické faktory. Stres, přetížení, ale i jiné formy psychického dyskomfortu mohou podpořit vznik alergie.
- Strava. Lidé s alergickými potížemi mají často současně alergii na jednu či více potravin.
V ohrožení ze všech stran
Podle cesty, kterou se alergen dostane do těla, rozlišujeme alergie inhalační, potravinové, lékové a alergie na hmyzí bodnutí. Důležité jsou i klinické potíže dotyčného. Kromě dělení na sezónní či celoroční existují alergické potíže v podobě:
- rýmy,
- astmatu,
- zánětu spojivek,
- svědění,
- kopřivky,
- přecitlivělosti na potraviny,
- profesionální alergie.
Alergická rýma
Příznaky alergické rýmy bývají neprůchodnost nosu a čirý výtok, nejčastěji vodnatý. Dále pak kýchání a otok sliznic hrdla, občas doprovázený i bolestmi v krku. Nejčastější homeopatické léky na alergickou rýmu jsou následující:
Allium cepa 9C – je doporučován, pokud je rýma charakteristická hojným, vodnatým a pálivým výtokem z nosu s doprovodným kýcháním. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a horší se v místnostech.
Arsenicum album 9C – zabírá u rýmy projevující se v podobě vodnatého a velmi dráždivého sekretu. Potíže jsou mírnější v teple, v chladu se naopak horší.
Sabadilla 9C – pomáhá alergikům trpícím výrazným a především neustálým kýcháním. Doprovázeno bývá výtokem z nosu nebo svěděním měkkého patra, které pacienta nutí třít je jazykem.
Kalium bichromicum 9C – lék vhodný tehdy, když je rýma (byť alergická) především „zadní“ a sekret stéká do krku.
Gelsemium sempervirens 9C – hodí se při rýmě hojné a vodnaté, kdy potíže doprovází celková únava, bolest hlavy a pocit zvýšené teploty.
Zánět spojivek
Alergický zánět spojivek může, ale nemusí doprovázet alergická rýma. Pokud tomu tak je, vzniká indikace pro léky Allium cepa či Arsenicum album. Nejvýznamnějším lékem na tyto obtíže je Euphrasia officinalis 9C, který je podáván, když postižený trpí intenzivním slzením způsobujícím zarudnutí, svědění a pálení očí.
Kožní alergie
Přecitlivělost pokožky se projevuje jako kopřivka. Na kůži se objevují různě velké červené pupeny doprovázené svěděním. Objevit se mohou i otoky sliznic. Hlavními homeopatickými léky jsou:
Apis mellifica 15C – je vhodný, pokud jsou pupeny světle červené s bodavě pálivými bolestmi a svěděním. Tyto pocity mírní studený obklad či omytí chladnou vodou.
Urtica urens 9C – hodí se na podobné obtíže jako výše uvedený lék Apis mellifica, ovšem pokud stav postiženého zlepšuje naopak teplý obklad. Tento lék je velmi často účinný při prokázané alergii na mořské plody.
Natrum muriaticum 15C – řeší jak alergickou rýmu, tak i kožní alergie, které doprovází intenzivní svědění. To se horší v teplé místnosti a lepší se na čerstvém vzduchu. Doprovodným příznakem může být hojná vodnatá rýma s kýcháním a ztíženým dýcháním.
Všechny výše jmenované léky se podávají 3–4× denně v dávce 5 granulí po celou dobu trvání potíží. Je však potřeba mít na paměti, že se jedná pouze o léky symptomatické, které pouze uleví od potíží. Pro dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu je lepší navštívit homeopata.