Játra kvalitní čaj ocení
Doporučení na různé čajové směsi k pročištění a na ochranu jater slýcháme často. Pokud nás však svět bylinek míjí, často nevíme, po jakém výrobku sáhnout – v každé lékárně jich je k dostání několik druhů.
Jak tedy správně vybrat, co od čaje očekávat a kdy je jeho použití vhodné?
Bodlák a ti další
Bylinky se ve vztahu k játrům používají již dlouhá staletí. V přírodě najdeme celou řadu těch s příznivým účinkem. Jde například o ostropestřec mariánský, ztepilý bodlák rostoucí často na železničních náspech a připomínající plevel. I přes svůj málo ušlechtilý vzhled má silné zdraví prospěšné účinky – čistí játra a podporuje regeneraci buněk. Používá se i ve formě klasického léku při otravě některými houbami. Lékaři ho běžně předepisují při poruše funkce jater nebo při terapii jinými léky, u nichž je riziko poškození tohoto orgánu. Dalšími bylinami v čajových směsích bývají smetanka (pampeliška), máta, koriandr nebo artyčok. Zlepšují tvorbu a odtok žluči, čímž napomáhají čištění organismu a trávení těžkých jídel. Některé zlepšují chuť čajové směsi.
Na co dát pozor
Jaterní čaje mohou v rámci samoléčení prospět jako pomocný lék při rekonvalescenci, po dietní chybě, při redukční dietě, obezitě se ztučněním jater či chronických zažívacích obtížích. Konzultace s lékařem je vždy nutná u chronických onemocnění jater, tedy hepatitidy, fibrózy, cirhózy a u nádorů. Lékař by měl také vždy vědět o všech současně užívaných lécích a potravinových doplňcích. Při jakékoli změně stavu nebo varovných příznacích (bolesti břicha, žloutenka, akutní zánět žlučníku apod.) je nutné přestat čaj pít a poradit se s odborníkem.
Pár tipů pro správné užití
- Dejte přednost čajům z lékárny, které jsou vyráběny ve farmaceutické kvalitě a z jasně definovaných surovin.
- Buďte opatrní při nákupu přes internet nebo na trhu, ani obchod s bylinkami není zárukou kvality – pokud se čajové suroviny skladují ve vlhku, netěsných nádobách nebo jinak nevyhovujících podmínkách, mohou obsahovat nebezpečné plísně.
- Pokud se v bylinách opravdu nevyznáte, dejte přednost kupovanému čaji před vlastním nasbíraným – mnohé byliny lze snadno zaměnit, záleží i na správném zpracování.
- Poraďte se o čaji s lékařem, zvlášť pokud užíváte nějaké léky – ve správném dávkování sice běžné čisticí čaje ani jaterní směsi nežádoucí účinky nemívají, přesto mohou ovlivnit účinek mnohých léků, mimo jiné na ředění krve, ale i třeba různých antibiotik nebo antikoncepce!
- Pokud berete léky na játra nebo pijete čisticí nápoj, vyvarujte se alkoholu, přepálených tuků a těžkých jídel.
- Děti, těhotné a kojící ženy se musí vždy poradit s lékařem.
- Léčebná kúra by neměla bez porady s lékařem překročit šest týdnů.
- Není vhodné kombinovat více léčivých čajů naráz.
(jav)
Zdroj: heilpflanzen-info.ch