Jde si zdraví naplánovat? Zdravotní rande a další tipy pro dlouhý život
Plánování zdraví zní jako nemožný úkol, ale je to dosažitelné. Genetika ovlivňuje naše zdraví zhruba z 26 %, ale ostatní faktory máme ve svých rukách. Stát se manažerem vlastního zdraví můžeme hned teď, stačí si osvojit zdravé návyky. Které z nich už děláte?
Nestíháte? Přečtěte si nejdůležitější body článku:
- Genetika rozhoduje o predispozicích,
- Ve svých rukou máme svůj jídelníček, pohyb a spánek. Tyto klíčové faktory rozhodují o našem zdravím.
- K plánování zdraví patří i snižování stresu a relaxace, bez které organismus nedokáže správně regenerovat.
- Mezi „zdravotní rande“ patří i pravidelné preventivní prohlídky.
---
Proč genetika není vše
Zdraví se nedá naplánovat jako projekt v práci, ale určitě ho můžeme aktivně ovlivnit. Naše zdraví (a naše nemoci) závisí na řadě faktorů – mezi ně patří např. životní styl, prostředí, strava a samozřejmě genetika. Genetika určuje naši predispozici k určitým onemocněním, ale zbytek závisí čistě na nás. Právě aktivní přístup ke zdraví, prevence a zdravé návyky mohou významně snížit riziko mnoha nemocí. Příkladem nám mohou být obyvatelé skandinávských zemí, Japonska či Kanady – díky zdravému životnímu stylu se zde dožívají v průměru nejvyššího věku na Zemi.
Skutečně funguje prevence?
Existuje řada nemocí, kterým se můžeme vyhnout nebo jejich riziko významně snížit právě prevencí. Mezi klíčové kroky patří:
- zdravá strava: Konzumace pestré a vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a bílkoviny udržuje nejen fungující trávicí systém, ale pevné zdraví celkově.
- pohyb: Pravidelná fyzická aktivita posiluje imunitní systém a zlepšuje celkovou kondici.
- očkování: Díky tomuto zásadnímu objevu z 18. století dnes už neumíráme na mnoho dříve smrtelných onemocnění. Očkování nám umožní vyhnout se např. chřipce, covidu, klíšťové meningoencefalitidě a mnoha dalším.
- kvalitní spánek: Je důležitý pro celkovou regeneraci těla a mozku. Bez kvalitního spánku po dobu zhruba 8 hodin nefunguje dobře náš imunitní systém. I pro úspěšné hubnutí potřebujeme dostatek spánku.
- snížení stresu: Relaxační techniky, dechová cvičení, ale i prostý odpočinek na čerstvém vzduchu třeba na terase – to vše snižuje riziko řady chronických onemocnění.
Pohyb pro radost i tělo
Pravidelný pohyb potřebujeme všichni, ale jak ho vměstnat do nabitého rozvrhu? Zde je několik tipů, jak sportovní aktivitu nenásilně zařadit do svého programu.
- Naplánujme si čas. Stejně jako plánujeme pracovní schůzky, naplánujme si i čas na cvičení. Lépe se nám pak daří aktivitu uskutečnit a nepřeskočit.
- Rodinné aktivity: Zapojte celou rodinu do pohybových aktivit, jako jsou procházky, cyklistika nebo plavání. Ve více lidech je k pohybu lepší motivace, navíc vlastním příkladem pozitivně ovlivníte i své okolí.
- Zařaďme pohybové svačinky. Není potřeba cvičit dlouho, stačí 10-15 minut intenzivního cvičení denně a pocítíme pozitivní vliv na své zdraví.
- Využijme volný čas. Přestávku v práci nebo při řízení auta věnujme protažení či krátké procházce.
Relaxaci do kalendáře, prosím
Opačný extrém – tedy být neustále 100% aktivní – není zdravý. Bez relaxace nedochází pořádně k regeneraci těla i mysli. Právě stres přispívá ve velké míře k rozvoji nemocí. Proto je důležité si najít čas na odpočinek a relaxační aktivity. Najděme si každý, co je mu blízké – meditace, jóga, čtení, křížovky, odpolední spánek. Velmi prospěšné je také saunování a otužování.
(Ne)zdravý jídelníček podle pravidla 80:20
Nemusíme mít dokonalý jídelníček, abychom byli zdraví. Držme se Paretova pravidla 80:20. To znamená, že 80 % naší stravy tvoří zdravé potraviny a zbylých 20 % si můžeme dopřát něco méně zdravého. Tento přístup není přísný, naopak se dá dlouhodobě udržet a je snažší ho dodržet než se svazovat dietou.
Rande se svým zdravím
Preventivní prohlídky mohou odhalit zdravotní problémy v raném stadiu, takže je jejich léčba jednodušší a efektivnější. Pokud se např. rakovina odhalí včas, má člověk vysokou pravděpodobnost úspěšného vyléčení. Berme tedy tyto prohlídky jako pravidelné „rande“ se svým zdravím.
Jak na zdraví celé rodiny?
Motivovat blízké k péči o zdraví může být výzvou, ale je to možné. Zde je několik osvědčených tipů:
- Mluvme o zdraví a prevenci, nikoliv jen o nemocech. Sdílejme své znalosti a zkušenosti, ale nebuďme příliš nátlakoví. Ptejme se, jak to s prevencí mají ostatní.
- Navrhujme společné aktivity zaměřené na zdravý životní styl. Venčení psa, sousedské klání v badmintonu nebo výlety zlepšují zdraví všech.
- Pomozme blízkým s objednáním na preventivní prohlídky nebo očkování.
- Ukažme blízkým, jak si poradit online. Řada z nich ocení možnosti online poradny či online objednání k lékaři.
- Buďme příkladem. Naše vlastní zdravé návyky mohou inspirovat ostatní.
Závěrem
Plánování zdraví není o dosažení dokonalosti, ale o postupných krocích a dlouhodobé udržitelnosti. Aktivní přístup ke zdraví a prevence mohou výrazně ovlivnit kvalitu našeho života a snížit riziko nemocí.