Jdete do boje s tabákem? Vyzbrojte se znalostmi!
„Přestat kouřit je ta nejjednodušší věc na světě. Vím to dobře, sám jsem přestával už nejméně tisíckrát.“
„Přestat kouřit je ta nejjednodušší věc na světě. Vím to dobře, sám jsem přestával už nejméně tisíckrát.“ Citát náruživého kuřáka M. Twaina vystihuje známou pravdu – není těžké se rozhodnout, ale skutečně s kouřením skoncovat vyžaduje víc než jen odhodlání.
Diktát mocného vládce nikotinu
Pravděpodobnost úspěšnosti pokusu o nekouření lze přitom výrazně zvýšit dobrou přípravou a získáním informací, co člověka na cestě k trvalé abstinenci od cigaret čeká. Už jste si někdy říkali, proč je tak těžké přestat kouřit? Může za to nikotin, droga, jež je přirozeně obsažena v listech rostliny tabáku. Při inhalaci tabákového kouře se u jedince rychle rozvíjí jak fyzická, tak psychická závislost. Kouřením se nikotin dostává hluboko do plic, odkud přechází do krevního oběhu a ovlivňuje řadu tělesných funkcí. Postupem času si tělo na nikotin vytváří toleranci, což nutí kuřáka kouřit stále více.
Nedáš? Trp!
Na jakékoliv náhlé odnětí pravidelného přísunu nikotinu organismus kuřáka reaguje vzpourou, jež se projevuje jako abstinenční příznaky. Mohou mít podobu:
- intenzivního bažení po cigaretě,
- poruch spánku a koncentrace,
- zvýšené chutě k jídlu,
- bolestí hlavy, podrážděnosti a nervozity.
Nelehký scénář
- Příznaky z odnětí nikotinu dosahují nejvyšší intenzity během prvního týdne od poslední vykouřené cigarety.
- Zmírňují se během druhého týdne a odeznívají zhruba po měsíci.
- Neplatí to však o závislosti psychické, která nutí kuřáka si zapálit v naučených situacích.
- Standardní součástí odvykání kouření se staly nikotinové náhrady, které kuřákům mohou pomoci překonat nejhorší obtíže spojené s fyzickou závislostí.
- Překonání naučeného chování je však proces mnohem složitější, ve kterém hraje hlavní roli osobní motivace. Pomocníky mohou být techniky podpůrné individuální a skupinové terapie a nácvik chování v konkrétních situacích.
Změna názoru
Náhled na problematiku kouření prošel za poslední desetiletí výraznou proměnou. Byla svedena nejedna bitva o to, zda nikotin je, či není návykový. Výsledek nepřekvapí – odborná i lékařská obec obhájila názor, že se jedná o vysoce návykovou látku. To se promítá i do přístupu k odvykání kouření, kdy je na snahu o definitivní típnutí cigarety nahlíženo jako na léčbu závislosti, podobně jako v případě tvrdých drog.
Přijměte pomocnou ruku
Pouhou silou vůle lze závislost přemoci jen velmi obtížně. Proto neváhejte a k pokusu o odvykání kouření si přizvěte odbornou pomoc, kterou vám rádi poskytnou ve specializovaných poradnách. Síť lékařů poskytujících poradenství v České republice je již poměrně široká a není problém vyhledat ambulanci blízko svému bydlišti. Kompletní přehled naleznete na těchto webových stránkách. Pokud chcete s cigaretami skoncovat jednou provždy, na nic nečekejte a sjednejte si návštěvu ještě dnes!
(hkh)
Zdroj: www.quitsmokingsupport.com