Hormon štěstí může pomoci při léčbě osteoporózy
Serotonin, díky jehož produkci v mozku se cítíme šťastni, se možná uplatní i v léčbě osteoporózy. Tvrdí to tým odborníků z Columbia University Medical Center.Vědci z uvedené výzkumné laboratoře při pokusech na myších a potkanech zjistili, že "polykací" léky blokující syntézu serotoninu ve střevech podávané jednou denně účinně léčí osteoporózu. Podle jejich zjištění totiž serotonin ve střevech zastavuje řídnutí kostí.
Serotonin, díky jehož produkci v mozku se cítíme šťastni, se možná uplatní i v léčbě osteoporózy. Tvrdí to tým odborníků z Columbia University Medical Center.
Vědci z uvedené výzkumné laboratoře při pokusech na myších a potkanech zjistili, že "polykací" léky blokující syntézu serotoninu ve střevech podávané jednou denně účinně léčí osteoporózu. Podle jejich zjištění totiž serotonin ve střevech zastavuje řídnutí kostí.
Nová terapie serotoninem je nadějí
Vedoucí katedry genetiky a vývoje Kolumbijské univerzity dr. Gepard Karsenty uvedl, že nové metody léčby, které blokují produkci serotoninu ve střevech, mají velký potenciál stát se novou skupinou léků proti osteoporóze. Vzhledem k narůstajícímu počtu lidí s úbytkem kostní hmoty vzrůstá naléhavá potřeba nových způsobů léčby, které nejen zastaví tento úbytek, ale které navíc dokážou "vytvářet" nové kosti. Většina současných léků na osteoporózu totiž pouze zabraňuje řídnutí a zhroucení starých kostí.
Hormon nejen pro dobrou náladu
Před tímto objevem byl serotonin znám pouze jako neurotransmiter působící v mozku. Přesto lze 95 % serotoninu nalézt zejména ve střevech, kde je jeho hlavní funkcí potlačit kostní formaci (teprve zbylých 5 % je v mozku, kde hormon funguje mimo jiné jako regulátor nálady). Lékařský tým otestoval svou teorii podáváním "polykacích" léků. Pacienti užívali tabletky v malé dávce jednou denně po dobu šesti týdnů.
Léky, které dokážou "vytvářet" nové kosti
Výsledky zcela jasně prokázaly, že lék, který blokoval syntézu serotoninu ve střevech, zabránil rozvoji osteoporózy. A pokud už nemoc u pacienta přítomna byla, pak byla tímto vyléčena. Zásadním výsledkem také bylo zjištění, že v mozku byla hladina serotoninu naprosto normální, lék tedy nezpůsoboval žádné vedlejší účinky.
Vědci vyslovili naději, že tento lék, podávaný v injekcích jednou denně s omezením jeho použití na krátkou dobu, by u žen s těžkou osteoporózou mohl rozšířit možnosti léčby nemoci.
(aši)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com