Moderní preparáty hormonální antikoncepce představují velmi nízké riziko rozvoje hluboké žilní trombózy. Pro lepší představu, tento problém se vyskytuje u 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku. Z lékařských statistik vyplývá, že žilní trombóza postihne asi 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí. Z tohoto počtu představují závažné případy pouze 1–2 %.
Základem je důkladné vyšetření
Ke vzniku krevní sraženiny jsou často zapotřebí i další faktory. Mezi ně patří:
- pokročilý věk,
- kouření,
- obezita,
- nedostatek pohybu,
- výskyt trombózy v rodině nebo genetická náchylnost.
Před případným nasazením hormonální antikoncepce je tak zapotřebí ženu důkladně vyšetřit a odhalit případná rizika, která by mohla usnadnit rozvoj žilní trombózy. Ani mírně zvýšené nebezpečí však nebrání nasazení pilulek. Existují totiž důkazy o rozdílech mezi různými typy preparátů proti početí z hlediska možnosti vzniku žilní trombózy. Nejnižší riziko je spojeno s antikoncepcí, jež obsahuje levonorgestrel, norethisteron a norgestimat.
Pravidelné prohlídky nutností
Téměř u poloviny žen, které užívají pilulky proti početí, dojde ke zvýšení krevního tlaku. Průměrná změna je však poměrně malá a pohybuje se v rozmezí 1–2 milimetrů rtuťového sloupce. Normální hodnota tlaku je přitom asi 120/70 mmHg. Maximálně u 2,5 % žen nastane zvýšení tlaku nad normální hodnoty. S užíváním hormonální antikoncepce také mírně stoupá riziko rozvoje infarktu myokardu. To však prakticky není zvýšeno u žen nekuřaček do 35 let. Situace se ale razantně mění, pokud žena kouří. V tomto případě se nebezpečí infarktu zvyšuje i ve skupině žen mladších 35 let. Uživatelky hormonální antikoncepce by tak měly pravidelně navštěvovat svého gynekologa a praktického lékaře.
Moderní pilulky proti početí obsahují pouze nízké dávky ženských pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Pravidelná vyšetření, sledování krevního tlaku, odběry krve a důkladné pátrání po rizikových faktorech snižují nežádoucí účinky současných přípravků na úplné minimum.
Zdroj: www.tribune.cz