Hormony a osteoporóza: nevítaná dvojice
Lidské kosti se během celého života neustále obnovují. Dochází nejprve k zániku kostních buněk a posléze k jejich novotvorbě. Kost představuje v těle velmi živou tkáň. V průměru se většina kostí přestaví jednou za deset let. U pacientů s osteoporózou však k tvorbě nové kosti nedochází. Kost se stává křehkou, porézní a je náchylnější ke zlomeninám.
Kombinace mnoha faktorů
Na vzniku osteoporózy se podílí řada faktorů, které se vzájemně kombinují a vedou k různému charakteru nemoci. Pro sílu kosti je nezbytný vápník, jehož příjem v potravě můžeme adekvátně zvýšit. Bohužel nedostatek vápníku není jedinou příčinou, která k osteoporóze vede.
Estrogeny a menopauza
Výskyt osteoporózy je poněkud častější u žen, nemoc se nejčastěji objevuje v období po klimakteriu. Hlavním důvodem řídnutí kostí je nedostatek hormonů estrogenů. V období menopauzy se snižuje aktivita vaječníků, které tyto hormony tvoří. Urychluje se ztráta kosti a nová kost už se netvoří. Časná menopauza (před 40. rokem věku) vede u žen k dřívějšímu rozvoji kostních změn a k vysokému riziku osteoporózy. Někdy je vhodné u těchto pacientek nasadit hormonální léčbu.
Podobně u žen, které přestaly menstruovat (mentální anorexie, sportovkyně), hrozí úbytek kostní hmoty a větší riziko zlomenin.
Další hormony
U mužů je situace podobná, neboť i u nich hrají svou úlohu hormony. Jde především o testosteron, ze kterého se účinný estrogen tvoří až v kosti. Růstový hormon a hormony příštítných tělísek regulují hlavně množství vápníku v krvi a mají také vliv na kvalitu kosti.
Dobrou zprávou je, že zpomalit nástup osteoporózy může každý z nás. Základem je péče o své vlastní zdraví. Především je nutné změnit životní styl, více se hýbat a přijímat dostatek vápníku a vitaminu D.
(nes)