Horské sluníčko ani solárium kůži opravdu nesvědčí
Tmavé zimní měsíce nám dokážou vzít energii, náladu, ale i bronzový odstín pleti. Nedostatek slunečního svitu přímo vybízí k pobytu v soláriu či užití horského sluníčka. Obojí ale pro naši pokožku představuje nebezpečí, kterému je lepší se vyvarovat.
Solárium pouze výjimečně
O užívání solárií již bylo řečeno mnohé. Opravdová škodlivost ale byla skutečně prokázána. The International Agency for Research on Cancer (IARC) dokonce pobyt v soláriích z hlediska rizika vzniku rakoviny nově zařadila do kategorie nejnebezpečnějších vlivů s názvem „pro člověka karcinogenní“. UV paprsky totiž kůži poškozují a zvyšují riziko zhoubného nádoru. A tak se nám sice může líbit opálená kůže, ale závažnější napáchané škody nemusíme vidět ihned. Vášnivým příznivcům možná již vše došlo. Několikaleté užívání solária zanechá stopy. Stárnoucí pokožka a vrásky jsou horší než bílá barva kůže. A ještě horší je diagnóza melanomu. Solárium ponechte na výjimečné příležitosti.
Zapomeňte i na horské sluníčko
Může se zdát, že horské sluníčko, které mnohé domácnosti vlastní, je bezpečné. Krásně prohřeje a pokožku i opálí. Jeho účinky na kůži jsou ale stejně poškozující jako ze solária. Trpí nejen pokožka, ale i oči, pokud je nezakryjeme. Pokud navíc čas strávený před horským sluníčkem neodhadneme, můžeme se dočkat spálenin. Výjimkou nejsou pouze začervenání kůže, ale i bolestivé puchýře a hluboké poškození kůže. Na malé puchýře a začervenání pomůže HemaGel. Větší poškození už musí řešit lékař.
Najděte alternativy
Ne každý si může v zimě dovolit pobyt v krajinách zaplněných opravdovým sluníčkem. I to je navíc třeba dávkovat opatrně. Pokud vám však jde o barvu kůže, zkuste přirozený tón samoopalovacího krému. A pokud potřebuje povzbudit vaše duše, i zde je pomoc. Hladinu endorfinů v těle, které nám zvednou náladu, zajistí například sport nebo masáž.
(skl)
Zdroj:
http://www.buzzle.com/articles/tanning-bed-dangers.html
http://www.cancervic.org.au/newreportconfirmssolariumcancerdanger.html