Vyšetření krve napoví
Jestli štítná žláza tvoří příliš mnoho, nebo naopak příliš málo hormonů, se zjistí vyšetřením krve. Při rozboru krve se zjišťuje:
- Hladina celkového tyroxinu (T4) a volného tyroxinu (fT4). Většina molekul hormonu se v krvi váže na bílkovinu, pouze méně než 1 % celkového množství se v krvi vyskytuje volně. Volný tyroxin ovlivňuje tkáně a jejich funkce, zatímco vázaný tyroxin ne.
- Hladina trijodtyroninu (T3). Stejně jako u tyroxinu je i většina trijodtyroninu v krvi vázaná k bílkovině a jen malá část se v ní nachází volně. Trijodtyronin je účinnější než tyroxin, ale v krvi je ho méně.
- Hladina tyreotropního hormonu (TSH). TSH nepatří mezi hormony štítné žlázy, ale stimuluje žlázu právě k tvorbě tyroxinu a trijodtyroninu. Tyreotropní hormon se vytváří v podvěsku mozkovém.
Vyšetření hormonů štítné žlázy se nejčastěji dělá:
- pokud má pacient obtíže, které budí podezření na poruchu funkce štítné žlázy,
- ke zjištění příčiny abnormálních hodnot TSH v krvi,
- ke kontrole léčby onemocnění štítné žlázy,
- u novorozenců k ověření správného vývoje dítěte.
Co znamenají výsledky?
Vysoké hodnoty
Pokud je hladina hormonů T3 a T4 vysoká, obvykle bývá nízká hladina hormonu TSH. Jedná se o laboratorní známky hypertyreózy, tedy zvýšené funkce štítné žlázy. Její příčinou může být onemocnění štítné žlázy, například Gravesova–Basedowova choroba, záněty žlázy nebo hyperfunkční struma. Hladina hormonů může být zvýšená také tehdy, když pacienti užívají příliš velké dávky medikamentů k léčbě snížené funkce štítné žlázy.
Nízké hodnoty
Je-li hladina hormonů T3 a T4 nízká, je obvykle přítomna vyšší hladina hormonu TSH. Tento výsledek většinou svědčí pro tzv. hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy. Ta může být způsobena záněty štítné žlázy, onemocněním podvěsku mozkového nebo poškozením štítné žlázy při operacích či ozařováním v rámci onkologické léčby.
(cean)
Zdroj:
www.webmd.com/women/thyroid-hormone-tests#1