Snížená funkce štítné žlázy a deprese
Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin jsou zodpovědné za celou řadu funkcí. Jde o klíčové hráče v látkové přeměně.
Souvislosti onemocnění
Díky jejich spolupůsobení je organismus schopen rozkládat „zásobní“ látky jako například tuky a glykogen na jednodušší sloučeniny, které je pak tělo následně schopno snáze využít. Důležitou roli hraje tyroxinv období těhotenství. Bez jeho dostatečného působení nedochází k správnému duševnímu vývoji plodu a u dítěte může dojít až k rozvoji tzv. „kretenismu“. Má snížená koncentrace těchto hormonů v krvi dospělých jedinců podobné účinky jako na nenarozený plod?
#IMG#Nízké koncentrace tyroxinu v pozdějších letech věku naštěstí takové fatální následky nemají. Biologický vývoj mozku je již totiž ukončen. To však ještě neznamená, že snížená funkce štítné žlázy a s ní spojené snížené koncentrace tyroxinu v krvi nejsou pro dospělé lidi závažným problémem. Tato porucha štítné žlázy, odborně zvaná hypotyroidismus (hypo = méně, tyreoidea = štítná žlázy), se projevuje obecným zpomalením látkové přeměny. Nemocným klesá krevní tlak, mají zpomalené reflexy a celkově se cítí unaveni. Hůře také snášejí chlad, naopak si libují v teplém oblečení. U většiny případů pak pozorujeme výrazný nárůst hmotnosti. Téměř průvodním jevem snížené funkce štítné žlázy je deprese či úzkostná porucha.
Právě kvůli poruše nálady a dlouhodobému smutku nemocní nejčastěji vyhledají odbornou lékařskou pomoc, ať už u svého obvodního lékaře, nebo na psychiatrickém oddělení. Deprese je onemocnění, které ve většině případů poměrně dobře reaguje na léčbu antidepresivy a zhruba po 14 dnech se stav pacienta výrazně zlepší. Situace, kdy je léčba těmito léky neúčinná, však není nikterak vzácná a vyžaduje většinou změnu přípravku nebo přehodnocení diagnózy. Deprese vzniklá na podkladě snížené funkce štítné žlázy je totiž zcela odolná vůči podávání antidepresiv.
Je-li skutečnou příčinou depresivní/úzkostné poruchy snížená porucha štítné žlázy, pak jedinou nadějí na „vysvobození“ z duševního utrpení je příslušné doplnění koncentrace hormonů štítné žlázy léky. Deprese či úzkost se totiž při této chorobě objevuje s téměř železnou pravidelností. Pokud jste se již někdy v minulosti léčili kvůli snížené funkci štítné žlázy nebo vyskytuje-li se toto onemocnění u některých členů rodiny, může být příčinou vašich poruch nálad či dlouhodobého smutku právě toto onemocnění.
Zdroj: Almeida C, a spol. Revista brasileira de psiquiatria 2007;29(2):157–159.
(ver)