Scintigrafické vyšetření štítné žlázy probíhá na specializovaném pracovišti nukleární medicíny. Umožňuje určit velikost, tvar, strukturu a funkci štítné žlázy. Jaké jsou nejčastější důvody a cíle tohoto vyšetření?
- Určit, zda štítná žláza správně funguje.
- Diagnostikovat problémy při zvýšené činnosti žlázy (hypertyreóze).
- Posoudit povahu uzlů v tkáni žlázy, které byly nalezeny při vyšetření pohmatem nebo na ultrazvuku.
- Při rakovině tohoto orgánu určit rozsah onemocnění.
- Posoudit změny žlázy při užívání léků, po chirurgickém zákroku, ozařování nebo chemoterapii.
Jak se na vyšetření připravit?
Vždy informujte lékaře, který vás na scintigrafii odesílá, o:
- přítomnosti alergií a alergických reakcích v minulosti,
- lécích, které užíváte, včetně potravinových doplňků,
- nemocech, se kterými se léčíte,
- aktuálním těhotenství nebo kojení.
Několik dní před scintigrafickým vyšetřením vás může lékař odeslat na krevní testy hormonů štítné žlázy. Několik hodin před vyšetřením zůstaňte podle pokynů personálu nalačno. Před vyšetřením si sundejte (případně nechte doma) šperky a kovové doplňky. Podle typu vyšetření obdržíte přesné pokyny od zdravotníků.
Co se při vyšetření děje
Při vyšetření pomocí metod nukleární medicíny jsou podána radiofarmaka, v případě štítné žlázy radioaktivně označený jód – podle typu vyšetření ústy nebo nitrožilně. Jód je vychytáván štítnou žlázou, kde se shromažďuje. Speciální kamery pak dokážou zachytit záření (gama-paprsky) a s pomocí počítače je znázorněna funkce i struktura štítné žlázy.
Při scintigrafii vám tedy nejprve bude podána kontrastní látka. Poté (podle typu vyšetření tentýž nebo následující den) se ve vyšetřovací místnosti položíte na záda na stůl a speciální kamera zachytí vaši štítnou žlázu z různých úhlů. V závislosti na typu vyšetření trvá snímání od 5 minut do půl hodiny.
Vyšetření je zcela nebolestivé. Scintigrafii vyhodnotí specialista v oboru nukleární medicíny a zašle výsledky vašemu lékaři endokrinologovi. Ten vás následně bude informovat o dalším postupu.
(hak)
Zdroj:
https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=thyroiduptake