Scintigrafie skeletu - kdy a jak se provádí vyšetření kostí
Pomocí scintigrafie skeletu jsou vyšetřovány kosti. Scintigrafie se používá k zaznamenání změn v jejich struktuře. Průvodním příznakem, který vás v této souvislosti obvykle dovede k lékaři, je nevysvětlitelná bolest kostí. Vyšetření navrhuje lékař s odborností chirurg, internista nebo onkolog a provádí se v oddělení nukleární medicíny.
Kdy se vyšetření používá?
Scintigrafie skeletu se nejčastěji používá:
- při podezření na nádorové kostní onemocnění či metastázy v kostech (nejčastěji u nádorů prsu, plic nebo prostaty),
- při stanovení diagnózy zlomeniny kostí tam, kde není zlomenina dobře viditelná pomocí rentgenového vyšetření (např. u únavové zlomeniny),
- u kostního poškození zapříčiněného infekcí nebo jiným onemocněním,
- jako pomoc při zjišťování příčiny u nevysvětlitelné bolesti v kostech.
K čemu vyšetření slouží?
Vyšetření dokáže objevit kostní procesy, které jiným vyšetřením zobrazit nelze. Pomáhá tak lékaři stanovit diagnózu onemocnění už v jeho časné fázi. Na základě zjištěných informací může být zahájena odpovídající léčba. Scintigrafie slouží také k zhodnocení závažnosti postižení, případně sledování úspěšnosti léčby.
Pomocí čeho se vyšetření provádí?
Vyšetření se provádí pomocí velkého obdélníkového nebo kruhového přístroje nazývaného gama kamera či scintilační kamera. Jeho součástí jsou detektory zachycující radioaktivní záření. Výsledky vyšetření jsou zpracovány počítačem a přenášeny na jeho obrazovku.
Jaký je princip vyšetření?
Scintigrafie skeletu spočívá v podání malého množství radioaktivní látky do těla pacienta. Tato látka se zvýšeně hromadí v některých orgánech nebo tkáních – například v oblastech, kde dochází k nádorovému bujení. Míra vychytávání látky v kostech odpovídá míře kostní přestavby. Radioaktivní látka v těchto místech vyzařuje malé množství energie ve formě gama-paprsků. Gama kamera je schopná toto záření zachytit a s pomocí počítače vytvářet snímky, ze kterých lze vyčíst informace o detailní struktuře i funkci orgánů a tkání v těle.
Jak se na vyšetření připravit?
Před vyšetřením byste měli svému lékaři, pokud o tom ještě informován není, sdělit, jaké léky užíváte, jaký je váš zdravotní stav a zda trpíte nějakými alergiemi. U žen je důležité oznámit případně těhotenství či kojení. Po podání radioaktivní látky byste měli více pít, proto si s sebou vezměte lahev s vodou. Nezapomeňte si i něco ke čtení, po podání látky budete muset několik hodin čekat, než se budou moci pořídit všechny snímky. Zato šperky a další kovové doplňky nechte pokud možno doma nebo si je před vyšetřením sundejte.
Jak vyšetření probíhá?
Před vyšetřením vám aplikují injekci s radioaktivní látkou. Poté musíte počkat dvě až čtyři hodiny, než se radioaktivní látka dostane do celého těla a nahromadí se v něm v dostatečném množství tak, aby se mohlo začít se snímkováním. V některých případech (při tzv. trojfázové scintigrafii skeletu) je ale nutné pořizovat snímky i v průběhu podávání injekce a bezprostředně poté. Během čekání byste měli vypít 4–6 sklenic vody a často chodit močit. Při snímkování budete ležet na pohyblivém lůžku, kolem kterého jsou umístěny detektory gama kamery. Během snímkování byste měli nehybně ležet, aby kamera mohla správně pracovat.
Kdy budete znát výsledek?
Snímky musí zhodnotit specialista v oboru radiologie nebo nukleární medicíny. Tento odborník získaná data zpracuje na počítači a výsledek odešle přímo lékaři, který vás na vyšetření poslal.
Co dokáže vyšetření ukázat?
Díky vyšetření získá lékař snímky, na kterých jsou zobrazeny oblasti vyšší či nižší koncentrace radioaktivní látky v těle. Místa s abnormálním ukládáním látky se pak na snímku zobrazují jako světlejší nebo tmavší oblasti. Na základě toho může lékař stanovit vaši diagnózu, navrhnout léčbu nebo posoudit vývoj vaší choroby.
Je vyšetření rizikové?
Vyšetření vás nijak neomezuje. Radiační zátěž, kterou při něm váš organismus dostane, je srovnatelná s rentgenovým vyšetřením. Radioaktivní látka se z vašeho těla bude během několika následujících hodin nebo dní vylučovat močí, a proto je doporučeno po vyšetření více pít a častěji vyprazdňovat močový měchýř. Množství radiačního záření je však tak malé, že nepředstavuje riziko pro vás ani pro osoby, se kterými přicházíte do kontaktu.
(viv)
Zdroje:
https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=bone-scan#overview
http://unm.lf1.cuni.cz/vysetreni/29.html