Nemoci srdce a cév u dětí a dospívajících – 1. část
Existuje mnoho různých typů srdečních onemocnění mladistvých. Patří mezi ně vrozené vady, virové infekce i srdeční choroby, které se objeví jako důsledek rozvinutí dědičné nemoci. Díky pokrokům v medicíně však žije mnoho dětí s nemocným srdcem aktivní a plnohodnotný život.
Vrozené vady
Vrozená srdeční vada znamená, že se dítě narodí s abnormalitou v nějaké části srdce. K nejčastějším onemocněním tohoto typu u dětí patří strukturální srdeční vady. Vyskytují se asi u 8 z 1000 živě narozených jedinců. Jedná se o deformity týkající se srdečního svalu nebo srdečních chlopní. Zahrnují:
- vady srdečních chlopní (zúžení aortální chlopně brání průtoku krve, výhřez mitrální chlopně způsobuje poškození cípů),
- vady srdeční přepážky (septum), která odděluje levou a pravou stranu srdce.
Výraz Fallotova tetralogie označuje kombinaci 4 defektů:
- defekt komorového septa (otvor v přepážce mezi komorami),
- hypertrofii (zvětšení) pravé srdeční komory,
- stenózu (zúžení) plicnice,
- dextrapozici aorty (umístění aorty napravo).
Vrozené srdeční vady mohou mít dlouhodobý vliv na zdraví dítěte. Lékaři nejčastěji volí chirurgické řešení, katetrizačních postupy (katétr je dutá měkká trubička) a léky. V závažných případech může být nutná i transplantace srdce. Některé děti vyžadují celoživotní sledování a léčbu.
Ateroskleróza
Ateroskleróza je odborný výraz používaný k popisu nahromadění tuku a cholesterolu (tvořících tzv. plaky) ve stěnách tepen. Výsledkem je, že stěna cévy tuhne a zužuje se, což zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a infarktu. Ateroskleróza se obvykle vyvíjí mnoho let a nebývá u dětí a dospívajících typická. Nicméně obezita, cukrovka, vysoký tlak a další zdravotní problémy vystavují i mladistvé vyššímu riziku vzniku této nemoci. Lékaři doporučují pravidelné kontroly cholesterolu a krevního tlaku u dětí, u kterých jsou přítomny rizikové faktory. K těm patří srdeční onemocnění u někoho z rodiny, cukrovka, nadváha nebo obezita. Léčba obvykle zahrnuje změnu životního stylu, tj. zvýšení fyzické aktivity a úpravu stravování.
Arytmie
Arytmie znamená nepravidelný rytmus srdce. Srdce pak pumpuje krev do těla méně efektivně. U dětí se objevují následující typy arytmií:
- rychlá srdeční frekvence (tachykardie),
- pomalá srdeční frekvence (bradykardie),
- syndrom dlouhého QT intervalu (LQTS),
- Wolffův–Parkinsonův–Whiteův syndrom (WPW syndrom).
Arytmie se navenek projevují:
- slabostí,
- únavou,
- závratěmi,
- mdlobami,
- poruchami příjmu potravy.
Léčba závisí na typu arytmie i na nepříjemnostech, které svému nositeli působí.
Eisenmengerův syndrom
Přestože se nejedná o samostatnou srdeční chorobu, tento syndrom obvykle označuje potíže se srdcem. Zahrnuje soubor následující tří příznaků:
- cyanóza (světle modré nebo šedavé zbarvení kůže v důsledku sníženého množství kyslíku v krvi),
- plicní hypertenze (vysoký krevní tlak v cévách plic),
- polycytemie (zvýšení počtu červených krvinek).
Eisenmengerův syndrom je známkou toho, že vlivem srdeční vady krev v srdci neproudí správným směrem. Neléčené onemocnění může způsobit krevní sraženiny, mrtvici i selhání ledvin. Terapie obvykle závisí na příznacích a zahrnuje léky na snížení plicní hypertenze, dodávání kyslíku a někdy odstranění nadbytečného množství krve. To aby došlo ke snížení zvýšeného počtu červených krvinek v krevním oběhu.
(hah)
Zdroj:
http://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children#Overview1