Nemáte chuť na sex? Na vině může být prolaktin
V každém organismu probíhá množství biochemických reakcí, které nelze
ovlivnit vůlí. Neznamená to ale, že probíhají nahodile. Ve svém těle
totiž nosíme velmi zodpovědné hlídače takových dějů
Poslání prolaktinu...
Prolaktin je jedním z hormonů vytvářejících se v hypofýze neboli podvěsku mozkovém. Má svoje přesné poslání: u těhotných žen připraví mléčné žlázy na to, že budou po porodu v čilé činnosti, protože bude třeba vyprodukovat dostatek mléka pro kojence. U kojících matek pak nastartuje takzvanou laktaci, tedy tvorbu mléka, a tu také dále řídí. Kromě toho znesnadňuje nové početí tím, že brzdí u kojící ženy ovulaci, což mělo význam zejména v pravěku – žena by více malých dětí neuživila a neohlídala. I teď je ovšem kojení náročná činnost a prolaktin si svou úlohu v ovulaci udržel.
Rovněž u ostatních lidí se prolaktin v krvi vyskytuje. Někdy se ale stane, že je ho v krvi trvale víc, než organismus potřebuje; takovému stavu se říká hyperprolaktinemie. Pak ovšem vznikají problémy, z nichž nejvýraznější je neplodnost. U žen brzdí ovulaci i přestože nekojí, u mužů snižuje potenci a také chuť k sexuální aktivitě.
Načasování odběru...
Lékaři při takovýchto poruchách zjišťují, zda je zapříčiňuje prolaktin. Jeho koncentraci stanoví podle vzorku pacientovy krve. K tomu je ale třeba vědět, kdy je nejvhodnější krev odebrat. Za normálních okolností se totiž koncentrace prolaktinu zvyšuje například ve spánku, po pohlavním styku nebo při stresu. Toto se musí vzít v úvahu a poučit o tom i pacienta. Krev se nemůže odebírat jako obvykle brzy ráno, ale až několik hodin po probuzení. Pacient musí být v klidu, bez stresujících podnětů. Jedině tak se ukáže skutečný stav koncentrace prolaktinu v krvi.
Objevily se u vás problémy spojené s hyperprolaktinemií? Nemůžete počít potomka? Neláká vás to, co k jeho početí vede? Máte poruchy menstruace? V takových případech je vyšetření u lékaře nezbytné. Důsledně dodržujte jeho pokyny už před odběrem krve, nejsou to zbytečně přehnaná opatření. Jedině tak se lze dobrat vašeho skutečného stavu a začít s léčbou. V případě hyperprolaktinemie bývá ve většině případů úspěšná.
(ame)