Nekuřák s rakovinou plic? Víc případů, než tušíte!
Je to nespravedlivé. Tabáku se celý život vyhýbají, a přesto onemocní chorobou typickou pro milovníky kouření. Navíc se tito pacienti většinou ani nedozvědí, proč je rakovina plic postihla – důvod často zůstane navždy neznámý.
Podle studií provedených ve Velké Británii a Spojených státech stoupá podíl nekuřáků na počtu případů karcinomu plic. Jedná se o častý typ novotvaru – u mužů v ČR tvoří dokonce nejčastější příčinu úmrtí na zhoubné nádory. Podle údajů z roku 2009 propukne nemoc každých 12 měsíců nově u 61 lidí ze 100 000 obyvatel.
Čísla stále rostou
Nejběžnějším typem rakoviny plic (asi 80 %) je nemalobuněčný karcinom. Je často diagnostikován až v pozdním stadiu, což ztěžuje jeho léčbu. Zvláště u nekuřáků je těžké zjistit tento druh rakoviny včas. Přitom podle britských výzkumníků se v průběhu sedmi let (2008–2014) více než zdvojnásobila (z 13 na 28 %) účast nekuřáků na případech nemalobuněčného karcinomu plic. Ve Spojených státech pak tento podíl poskočil z 9 % (v letech 1990–1995) na 15 % (období 2011–2013).
Pozor na radon a azbest
Americká studie poukázala na další zajímavá fakta. Zaprvé, že u malobuněčného karcinomu plic se podíl nekuřáků zvýšil pouze nepatrně (z 1,7 na 2,5 %). Zadruhé, většina postižených nekouřících jedinců byly ženy. Proč tomu tak je, zatím vědci s jistotou vysvětlit nedokážou. Podezřívají však některé další rizikové faktory:
- vystavení radonu nebo azbestu,
- znečištění životního prostředí,
- práci s chromem, niklem, arzenem, polycyklickými uhlovodíky,
- chronická plicní zánětlivá onemocnění,
- genetické předpoklady (výskyt rakoviny plic v rodině),
- nevhodnou stravu (zejména nadbytek živočišných tuků),
- hormonální vlivy.
Doktorka Pelosofová, vedoucí amerického výzkumu, upozorňuje, že výsledky jsou zatím předběžné a musejí být potvrzeny dalšími studiemi.
Kdy zbystřit?
Podle Americké společnosti pro rakovinu (American Cancer Society) zůstává často rakovina plic po dlouhou dobu bez příznaků. Přesto existují varovná znamení. Se svým lékařem byste si měli promluvit, pokud na sobě pozorujete tyto dlouhodobě přetrvávající obtíže:
- kašel,
- zánět průdušek (bronchitida),
- ochraptělost.
(marz)
Zdroje:
www.linkos.cz/zhoubne-nadory-prudusek-plic-a-pohrudnice-c33-34/o-zhoubnych-nadorech-prudusek-a-plic/