Vysoký krevní tlak (hypertenze) svou silou postupně poškozuje buňky ve stěnách cév a způsobuje v nich trhliny, takže cévy jsou pak náchylnější k prasknutí nebo ucpání. V trhlinách může totiž dojít k nahromadění usazenin, které zhoršují jejich průchodnost. Cévy v mozku nejsou v tomto směru výjimkou, což vede ke zvýšenému riziku cévní mozkové příhody (CMP). Účinnou prevencí CMP je tedy správná léčba vysokého krevního tlaku.
Cévy v hlavní roli
Rozlišují se dva základní typy cévní mozkové příhody:
- Ischemická CMP je způsobena buď zúžením mozkových cév kvůli nahromadění krevních tuků a bílých krvinek na jejich stěnách, nebo jejich ucpáním vinou krevní sraženiny. Ischemie znamená, že v místě zúžení či ucpání nedochází k dostatečnému zásobení krví, které je pro fungování mozku zásadní. Jde o nejběžnější typ cévní mozkové příhody.
- Hemoragická CMP vzniká jako důsledek prasknutí cévy v mozku nebo jeho těsné blízkosti. Hemoragie označuje krvácení, k němuž může docházet jak na povrchu mozku, tak uvnitř něj. Uvolněná krev pak navíc mozkovou tkáň utlačuje, a kvůli krvácení zasažené části mozku tak nemohou efektivně fungovat.
Pro úplnost lze zmínit ještě tzv. tranzitorní ischemickou ataku, která bývá označována jako „minimrtvice”. Jde o dočasné ucpání mozkové cévy krevní sraženinou, které není spojeno s žádnými dlouhodobými následky. Často jde o jakési první varování před závažnější cévní mozkovou příhodou, které by se rozhodně nemělo podceňovat.
Co se děje při mrtvici
V důsledku nedokrvení nebo krvácení přijde část mozku o zásobení kyslíkem. Bez něj začnou mozkové buňky během 4–5 minut postupně odumírat. V závislosti na tom, která část mozku byla poškozena, může pacient trpět zhoršením schopnosti přemýšlet, orientovat se, samostatně fungovat, mluvit, vidět či se pohybovat. Ovlivněna může být i paměť. V případě rozsáhlejšího zásahu mozku dochází hned k úplnému ochrnutí nebo smrti.
Začněte žít zdravě
Vysoký krevní tlak lze držet pod kontrolou díky lékům, které vám předepíše lékař. Užívejte je pravidelně podle jeho doporučení, jen tak dokážou působit nejlépe a vy své riziko dostanete pod kontrolu. Dále pomáhá především úprava životního stylu. Dodržováním následujících pravidel se snižuje nejen riziko mrtvice, ale i dalších souvisejících chorob srdce a cév.
- Jezte vyváženou stravu, příliš nesolte.
- Omezte alkohol.
- Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě.
- Snažte se vyhýbat stresu.
- Udržujte si rozumnou váhu.
- Přestaňte kouřit.
(mir)
Zdroj:
http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/LearnHowHBPHarmsYourHealth/How-High-Blood-Pressure-Can-Lead-to-Stroke_UCM_301824_Article.jsp#.WzZ4c7h9iUn