Někteří adolescenti unikli přeočkování proti černému kašli
„Nechybí tomu mému puberťákovi něco?“ napadne často nejednu maminku. Že by to mohlo být přeočkování proti černému kašli, však nečeká.
Někdy jsou na zabití. Mají svou hlavu, vlastní vkus a přístup k životu. Přestože se začínají osamostatňovat, dospělí ještě nejsou. Stále existují situace, kdy i dnešní puberťáci potřebují pomoc rodičů. Jednou z nich je třeba i preventivní prohlídka u lékaře. Na těch se totiž neřeší jen výška, váha a dobrý zrak, ale také možnosti nepovinného očkování, jako například očkování proti HPV virům, které mohou vyvolat rakovinu děložního čípku nebo přeočkování proti černému kašli. A právě adolescentům ve věku 13 a 14 let toto přeočkování chybí.
Černý kašel se v posledních letech začal opět výrazně šířit. Za poslední tři roky se jím nakazil přibližně stejný počet lidí jako za předcházejících osm let dohromady. V loňském roce černým kašlem onemocnělo téměř 700 lidí a v roce 2009 se počet nemocných dokonce přiblížil tisícovce. Nejčastěji se jím nakazí děti ve věku 10 – 15 let.
S trochou nadsázky lze konstatovat: „Proti pubertě očkování neexistuje, proti černému kašli ano.“
Stejně jako jiné nemoci se dá i černý kašel udržet pod kontrolou díky očkování. Avšak v tomto případě to není tak jednoduché – k udržení imunity se musí pravidelně přeočkovávat, podobně jako u vakcíny proti klíšťové encefalitidě.
Proto bylo v roce 2009 zavedeno povinné přeočkování 10 a 11letých dětí. Starší děti mu však unikly a rodiče by rodiče ročníků 1998 a starších měli zvážit jejich dodatečné přeočkování. Vhodné je pokračovat v ochraně proti černému kašli společně při prodlužování ochrany proti tetanu ve 14 letech.
Na kokrhavý kašel jen tak nezapomenete
Lehčí stádium nemoci se podobá spíše běžnému nachlazení či viróze. Plně rozvinuté onemocnění je u dětí provázeno typickými záchvaty kašle trvajícími i řadu týdnů. Mnohdy je s nemocí spojeno také zvracení a ztráta váhy, často i celkové vyčerpání. Ve vážných případech mohou nastat i další komplikace, nejčastěji v podobě zápalu plic nebo zlomeniny žeber.
Kašel na 100 dní
I když u dospívajících a dospělých má černý kašel (na rozdíl od malých dětí) obvykle mírnější průběh, přesto může onemocnění výrazně omezit školní, sportovní a společenské aktivity. Kašel může trvat až sto dní a bývá často provázen bolestmi celého hrudníku, lapáním po dechu, pocity na zvracení či poruchami spánku. Setká-li se člověk s tímto kokrhavým až zajíkavým kašlem, jen tak lehce na něj nezapomene. Diagnózu nemoci však může určit jen lékař.
Vhodnou dobu konzultujte s lékařem
Konzultovat očkování s lékařem je možné například při preventivní prohlídce ve 13 letech. Dále je výhodné si na prodloužení ochrany proti černému kašli vzpomenout před přeočkováním proti tetanu ve 14 letech. Proti oběma je možné očkovat zároveň jednou vakcínou. K dispozici je například vakcína Boostrix, která prodlužuje ochranu nejen proti černému kašli, ale i proti tetanu a záškrtu. Pro přeočkování stačí jedna dávka kombinované vakcíny, jejíž cena se pohybuje kolem 700 Kč.
V některých případech se mohou po očkování vyskytnout nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří reakce v místě vpichu jako bolest, zarudnutí či otok. Tyto účinky však obvykle za několik dní bez následků odezní.
Co vaše dítě ještě potřebuje…
Děti v pubertálním věku neustále něco chtějí. Nové džíny, módní triko a super trendy čepici a taky klobouk. Už dávno jste zjistili, že z výchovného hlediska není správné pokaždé ustoupit a dát dětem všechno, co si v danou chvíli zrovna usmyslí. Jsou ale věci, na nichž by se šetřit nemělo. Mezi ně zajisté patří investice do prevence zdraví.
Více informací naleznete na www.boostrix.cz
Vakcína BoostrixTM inj. stříkačka je vázaná na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací doporučujeme pečlivě pročíst příbalovou informaci.