Některé léky nejsou na chřipku, ale na houby
S chřipkovou sezonou se různí lidé vyrovnávají různě. Ti zodpovědní svou imunitu posilují cíleně během celého roku a chřipková epidemie je pro ně příležitostí ukázat bacilům „kdo s koho“. Takových lidí ale nejspíš moc není. Ti obyčejnější z nás si nakoupí zásobu vitaminů a občas zakousnou pomeranč pro zvláště silný pocit imunitní odolnosti.
Vitamíny v první linii...
Za pomeranč nebo vitamin C se vyplatí utrácet, ale o všech takzvaných „lécích na chřipku“ to neplatí. Máme vůbec šanci poznat dobrý a účinný lék? První otázkou, kterou si před nákupem léku proti chřipce musíme položit, je, co je to vlastně chřipka. Toto onemocnění se totiž velmi často zaměňuje s pouhým nachlazením a běžnými virózami, ačkoliv opravdová chřipka se od obyčejného nachlazení podstatně liší. Zatímco nachlazení jsme často schopni takzvaně přechodit, chřipku tak snadno neoblafneme. Vysoké teploty, schvácenost, bolesti svalů a kloubů a výrazná únava spolehlivě povalí do postele i odolného drsňáka. Zvláště ohroženi jsou pak staří lidé a lidé se závažným chronickým onemocněním.#IMG#
Chřipkový virus má totiž nepříjemnou schopnost oslabovat lidský imunitní systém a připravovat tak půdu pro další infekce, hlavně bakteriální. Po chřipce se zvláště u oslabených jedinců často vyskytne následná bakteriální infekce, typicky zápal plic. Chřipka proto není banální onemocnění a ochraně před ní bychom měli věnovat náležitou pozornost. Jaké prostředky máme k dispozici?
Očkování nebo tablety...
Každý už mnohokrát slyšel o očkování proti chřipce a snad každý má na něj svůj názor. Přestože jsou občas slyšet hlasy, že po očkování „jsem měl tak hroznou chřipku jako nikdy“, očkovat se nechává stále více lidí. I když se očkovací látka nemusí každý rok přesně shodovat s virem kolujícím v populaci, očkování má většinou dobrý ochranný účinek. Jeho stoupající obliba to potvrzuje.
Druhý způsob ochrany - antivirotika...
Samozřejmě stále existují lidé, kteří se očkovat nechtějí, nemohou, nebo to docela prostě nestihli. Tito lidé mají možnost sáhnout po druhém způsobu obrany proti chřipce, po antivirových lécích (antivirotikách). Tyto léky nejsou jen obyčejné tabletky proti bolesti v krku. Antivirotika byla dlouho vyvíjena s jediným cílem – působit přímo proti chřipkovému viru v organismu a zabránit jeho množení a dalšímu šíření. Takový lék je svým účinkem zaměřen proti konkrétnímu viru, a tak skutečně zabraňuje v dalším šíření infekce.
Antivirotika ano, ale preventivně...
Mnohé studie, které byly v souvislosti s užíváním antivirotik provedeny, ukázaly, že nejlepší účinek tyto léky mají, pokud jsou užívány preventivně, tedy ještě předtím, než se organismus s infekcí setká. Pokud to není možné, je dobré začít antivirotika užívat co nejdříve po styku s nákazou. Tak zajistíme jejich nejlepší možný účinek a dobu léčby zkrátíme na minimum.
Pastilky proti kašli nás před chřipkou neuchrání...
Co tedy s léky, které jsme zmínili na začátku? Máme snad zavrhnout všechny pastilky tišící bolest v krku, kašel nebo takzvaně podporující imunitní systém? Samozřejmě že ne. Je ale potřeba si uvědomit, že nás před chřipkou neuchrání a ani nedokážou zkrátit dobu, po kterou budeme muset zůstat v posteli a v pracovní neschopnosti. Tyto léky mohou pouze zmírnit některé nepříjemné chřipkové příznaky.
(vek)