Některé léky mohou zhoršovat zrak
Snad každý lék někdy může mít nežádoucí účinky. K těm nejčastějším patří sucho v ústech nebo nevolnost, ale u některých léků se typicky objevuje pocit suchých očí nebo přecitlivělost na světlo.
Léky, které nejčastěji způsobují zrakové obtíže:
Níže uvedený seznam obsahuje léky, se kterými se můžete nejčastěji setkat, není však vyčerpávající.
Léčba těžkého akné – léky s obsahem účinné látky proti akné jsou známy řadou nežádoucích účinků, způsobují například suchost očí.
Antihistaminika – používají se k léčbě senné rýmy a dalších projevů alergie. U některých lidí mohou antihistaminika vyvolat akutní stav označovaný jako glaukom s uzavřeným úhlem. Ten vyvolává prudké zvýšení nitroočního tlaku a projevuje se prudkou bolestí oka, bolestí hlavy, nevolností, zvracením a rozmazaným viděním.
Léky proti borrelióze, antimalarika (hydroxychlorochin, chlorochin) – kromě uvedených infekčních onemocnění se používají také k léčbě revmatických onemocnění. Tyto léky mohou při dlouhodobém užívání vysokých dávek poškozovat oční sítnici, proto je nutné při jejich častějším užívání absolvovat pravidelné oční prohlídky.
Kortikosteroidy – používají se k léčbě celé řady onemocnění. Obecně mohou zvyšovat riziko zeleného i šedého zákalu. U některých citlivých jedinců totiž mohou způsobovat zvýšení nitroočního tlaku.
Léky na erektilní dysfunkci – všechny léky na erektilní dysfunkci, které jsou dnes k dostání na lékařský předpis, jsou u některých mužů spojené s mírnými poruchami vidění: může se objevit rozmlžené vidění a přecitlivělost na světlo.
Fenothiaziny – tyto léky užívané k léčbě schizofrenie mohou způsobovat přecitlivělost na světlo, poruchy barevného vidění, rozmazané vidění a problémy s viděním za šera a v noci. Někdy také způsobují změny v zabarvení duhovky, to však není pro zrak nebezpečné.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com