Některé léky mohou přispívat ke vzniku osteoporózy
Osteoporóza je závažné onemocnění postihující kosti zejména u žen v období po menopauze.
Mnoho z nich pak užívá léky proti této nemoci, což je naprosto v pořádku.
Pozor na kortikosteroidy
Řada pacientů s bolestmi kloubů nebo svalů, s dechovými nebo střevními problémy užívá kortikosteroidy. Při dlouhodobém užívání těchto léků však dochází ke ztrátě kostní hmoty a ke zlomeninám. Během léčby těmito léky je proto nutné pacienta monitorovat a měřit mu hustotu kostní tkáně. Osteoporóza způsobená těmito léky může začít poměrně rychle po započetí léčby, ale může také postupovat pomalu a projevit se po delší době.
Jak působí nepřítel
Kortikosteroidy zabraňují tělu vstřebávat vápník a zabudovávat ho do kostí. Proto se po různě dlouhém používaní mohou objevit zlomeniny. Čím více a déle pacient tyto látky užívá, tím jsou rizika větší.
Kortikosteroidy nebo glukokortikoidy, často nazývané steroidy, jsou látky zahrnující kortizol. Ten je produkován kůrou nadledvin. Kortikosteroidy působí na obranný systém tím, že blokují alergické a zánětlivé reakce. Vedlejší účinky se ale dají minimalizovat užíváním nejnižších možných dávek, které danému pacientovi ještě pomáhají. Jaké dávky to jsou by vám měl určit ošetřující lékař.
Záchrana proti osteoporóze
Jako prevence vzniku osteoporózy naopak působí látky označované jako bisfosfonáty. Ty totiž snižují riziko zlomenin a zvyšují kostní hustotu. Dalším takovým pomocníkem v boji s řídnutím kostí je hormon kalcitonin. Jeho produkci má na starosti stížná žláza. Kalcitonin zabraňuje páteřním zlomeninám.
(ena)
Zdroj: Cedars – Sinai / Health Conditions.