Nekuřte. Tabák ubližuje zubům i ústní dutině
Že kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, ale také jazyka a hrdla, je všeobecně známé. Nebezpečí těchto onemocnění samozřejmě stoupá s množstvím spotřebovaných cigaret.
Žlutohnědý chrup
Pokud si potrpíte na zářivě bílé zuby, pak byste měli přestat kouřit. Čím více nikotinu a dehtu, tím více se zuby zabarvují do žluta. Nevěříte? Vyzkoušejte jednoduchý experiment: vyfoukněte kouř do bílého ubrousku a ten se hned zabarví do žlutohněda. Podobně působí nikotin a dehet na povrch vašich zubů. Kouříte-li hodně a dlouho, pak se pravděpodobně nehezkého zabarvení už nezbavíte. Používání zubní pasty pro kuřáky nebo bělicí stomatologické metody nejsou dlouhodobě účinné.
Dutina v ohrožení
Cigarety obsahují nejrůznější jedovaté látky, které se kuřákovi hromadí v ústní dutině a „lepí“ se mu na zuby. To má vliv nejen na jejich barvu, ale také na dásně. A co všechno tedy může kouření způsobit?
- podráždění a onemocnění dásní, což může následně způsobit paradontózu (kuřáci jsou náchylnější k infekcím a snižuje se u nich průtok krve dásněmi),
- vznik zubního kazu,
- záněty slinných žláz,
- zvýšené hromadění zubního plaku a kamene na zubech,
- možnost vzniku tzv. leukoplakie, která se projevuje bílými skvrnami uvnitř úst,
- horší hojení ran po extrakci zubů apod.,
- nižší úspěšnost při implantaci zubních náhrad.
Doutníky a šňupací tabák vadí jako cigarety
Následky kouření jsou u kuřáků doutníků či šňupacího tabáku naprosto stejné jako u milovníků cigaret. I oni mají špatný dech, obarvené zuby a zvýšené riziko paradontologického onemocnění. Ve skutečnosti žvýkací tabák obsahuje dokonce vyšší hladinu nikotinu než cigarety. Navíc jsou v něm cukry, které mohou zvyšovat riziko vzniku zubního kazu, a to až 4× více než u kuřáků cigaret.
Snažte se přestat!
Kuřáci jsou vystaveni až 6× častějšímu riziku vzniku nádorových onemocnění. Pokud chcete s tabákem přestat, můžete vyzkoušet nikotinové žvýkačky nebo se účastnit odvykacích programů.
(aši)
Zdroj:
www.webmd.com
www.ehow.com