Neléčený zelený zákal vás může připravit o zrak
Zelený zákal, odborně glaukom, je skupina onemocnění doprovázená vysokým nitroočním tlakem. Časný a středně závažný zelený zákal obvykle nemá žádné příznaky. Pokročilý zelený zákal nebo glaukomový záchvat může ale vést k trvalému zhoršení zraku, nebo dokonce k oslepnutí.
Nejčastějším typem zeleného zákalu v dospělosti je tzv. zelený zákal s otevřeným úhlem, u něhož problém tkví v nepoměru mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny. Tento typ zeleného zákalu může zůstat mnoho let bez povšimnutí.
Chronický neboli akutní zelený zákal s uzavřeným úhlem je méně častý. Při něm se normální průchod tekutiny v oku zužuje natolik, až se úplně zablokuje. Tento mechanismus je typický pro vznik tzv. akutního glaukomového záchvatu, který se projeví pulzující bolestí oka a hlavy, poruchou zraku a nevolností se zvracením. Postižení mohou vnímat duhové kruhy kolem zdrojů světla. Naštěstí je akutní glaukomový záchvat poměrně ojedinělý.
Pokud u vás toto onemocnění již propuklo, jste vystaveni riziku zhoršení zraku až úplnému oslepnutí. Změny, ke kterým dojde na zrakovém nervu, jsou totiž nevratné. Zvláště nebezpečný je glaukomový záchvat, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, jinak může vést až k oslepnutí.
Nejlepším způsobem, jak včasně odhalit a léčit zelený zákal, jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Doporučují se alespoň jednou za dva roky u osob mladších 40 let a jednou ročně po dosažení 40. roku věku. Preventivní vyšetření se změřením nitroočního tlaku byste měli rozhodně absolvovat, pokud se zelený zákal vyskytl u některého člena vaší rodiny nebo pokud trpíte vysokým krevním tlakem či cukrovkou.
Léčit se dá, vyléčit nikoliv
Cílem léčby je snížit hodnoty nitroočního tlaku pod hranici, která již nevede k poškození zrakového nervu. K základním způsobům, jak toho dosáhnout, patří podávání léků nebo chirurgický zákrok. Výběr léčby závisí na příčině zvýšení nitroočního tlaku.
Obecně se využívají dvě základní skupiny léků. Zástupci první z nich snižují tvorbu nitrooční tekutiny. Do druhé skupiny patří léky usnadňující její odtok. Nejčastější formou podání jsou oční kapky, ale výjimečné nejsou ani léky ve formě tablet.
Chirurgická léčba přichází na řadu při neúčinnosti léků nebo při opakovaných glaukomových záchvatech. Jejím principem je pomocí laseru nebo klasické operační techniky uvolnit místo, kudy nitrooční tekutina odtéká.
Nebezpečí zeleného zákalu spočívá v jeho plíživém průběhu. Vzhledem k tomu, že vysoký nitrooční tlak neobtěžuje, může se onemocnění několik let bez povšimnutí zhoršovat. Pokud si nejste zdravím svého zraku jisti, objednejte se raději k očnímu lékaři, který provede příslušná vyšetření.
(dzit)
Zdroj:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4212-glaucoma
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___