Potvrzeno: očím ubližuje nejen vysoký, ale i nízký krevní tlak
Udržování optimálního krevního tlaku je pro zdraví člověka nezbytné. Vždyť vysoký krevní tlak patří k nejčastějším příčinám infarktu nebo mozkové mrtvice. Špatný krevní tlak však poškozuje i zrak a znamená vyšší riziko rozvoje zeleného zákalu – glaukomu.
Souvislost mezi krevním tlakem a poškozením očí byla prokázána v několika klinických studiích. Zjistilo se, že i když je vysoký krevní tlak obecně považován za nebezpečnější, oči nepříznivě ovlivňují odchylky v krevním tlaku směrem nahoru i dolů.
Vysoký krevní tlak a oči
Vysoký krevní tlak (hypertenze) může ohrozit zdraví očí dvěma způsoby:
- zvýšením nitroočního tlaku,
- poškozením sítnice.
Zvýšený nitrooční tlak představuje rizikový faktor pro rozvoj zeleného zákalu – glaukomu. Důvodem zvýšení nitroočního tlaku při hypertenzi je zvýšená produkce nitrooční tekutiny a/nebo současné zadržování odtoku tekutiny z oka. Ačkoli zvýšený krevní tlak skutečně zvyšuje i tlak nitrooční, samotný účinek není příliš velký. Zvýšení krevního tlaku o 10 mm Hg vede ke zvýšení nitroočního tlaku asi o 0,26 mm Hg.
S vyšším krevním tlakem jsou spojeny také nepříznivé změny na sítnici a poškození cév sítnice. Projevem jsou zrakové poruchy, například rozmazané vidění.
Nízký krevní tlak a oči
Nebezpečí vzniku glaukomu se možná překvapivě zvyšuje nejen při vysokém, ale i dlouhodobě nízkém krevním tlaku.
Nízký krevní tlak poškozuje oči především:
- snížením očního prokrvení,
- poškozením optického nervu.
Snížení očního prokrvení je samostatným rizikovým faktorem pro vznik glaukomu. Podle dosavadních poznatků přispívá k poškození očního nervu pravidelné kolísání hladiny krevního tlaku směrem dolů, zvláště když k poklesu tlaku dochází v noci.
Mluvte o svém krevním tlaku s očním lékařem
Na základě zjištěných souvislostí mezi krevním tlakem a očními onemocněními je spolupráce mezi lékaři nevyhnutelná. Oční lékař by měl dostat podrobné informace o hodnotách vašeho krevního tlaku a předepsané léčbě. Zvláště důležité je to v případě, že trpíte glaukomem a současně si léčíte vysoký krevní tlak beta-blokátory. Je totiž pravděpodobné, že vám oční lékař předepíše na léčbu glaukomu oční kapky také s obsahem beta-blokátorů.
Beta-blokátory ovšem mají řadu vedlejších účinků, včetně snížení srdeční frekvence. Při současném užívání těchto léků celkově i lokálně (v tabletách a ještě v očních kapkách) může nastat situace, že se vedlejší účinky nahromadí a způsobí vážné zdravotní problémy. A právě tomu je nutné předcházet.
(svat)
Zdroj: www.brightfocus.org/glaucoma/article/blood-pressure-and-glaucoma