1. Proč dítě potřebuje ochranu proti pneumokokům?
Protože děti do dvou let jsou nejohroženější skupinou. Pneumokoky se běžně nacházejí v horních dýchacích cestách dětí i dospělých. Nakazit se lze kdekoli. Některé kmeny jsou neškodné, jiné způsobují nachlazení nebo záněty středouší. Ty nejnebezpečnější pak mají na svědomí zápaly plic, záněty mozkových blan a infekce krevního oběhu (otravy krve). Očkování je účinnou prevencí. Po jeho zavedení se počet těchto těžkých infekcí u dětí do 5 let snížil o 80 %.
2. Čím se očkuje?
Dětský lékař v době zahájení očkování nabízí na výběr dvě konjugované vakcíny proti pneumokokům. Jedna z nich chrání proti deseti kmenům, druhá proti třinácti. Základní vakcínu hradí pojišťovna, doplatek na druhou je obvykle kolem 400–500 Kč, podle dodavatele. Váháte, kterou vybrat? Jste-li ve finanční tísni, nechte dítě naočkovat alespoň základní vakcínou. Pokud si můžete dovolit očkovací látku se širším spektrem účinnosti, neváhejte – ochrana je větší. Někdy lze na dražší vakcínu dosáhnout i jinak. Doporučená očkování jsou zdravotními pojišťovnami často hrazena v rámci bonusů, někdy i plně. Proto by bylo nejlepší zeptat se ve své pojišťovně na možnost proplacení ještě před tím, než se definitivně rozhodnete. Nezapomeňte si schovat paragon. Očkovat proti pneumokokům lze i starší děti a dospělé, jim též pojišťovny na vakcíny přispívají.
3. Jaké nežádoucí účinky mohou vakcíny mít?
Odmítnutí očkování proti pneumokokům je daleko riskantnější než jeho možné nežádoucí účinky. Jedná se o velmi bezpečné a dobře snášené vakcíny. Pokud se reakce vůbec vyskytne, bývá to nejčastěji zvýšená teplota (u méně než 2 % očkovaných dětí i horečka), případně zarudnutí nebo otok v místě aplikace vakcíny. Jde opravdu o drobnosti, které snadno vyřešíte. Navíc jsou nesrovnatelné s riziky, která představuje pneumokoková infekce.
Zdroj www.parents.com