Očkování proti žloutence typu C – je na dohled?
Proti hepatitidě typu A i B ochrana ve formě vakcíny existuje. Ovšem proti žloutence typu C, která většinou probíhá nejzávažněji a má nejvíce trvalých následků, očkování zatím není.
Proti hepatitidě typu A i B ochrana ve formě vakcíny existuje. Ovšem proti žloutence typu C, která většinou probíhá nejzávažněji a má nejvíce trvalých následků, očkování zatím není. To by se však mohlo brzy změnit, alespoň to naznačuje výzkum kanadských vědců. Vede je stejný odborník, který virus hepatitidy typu C v roce 1989 poprvé popsal, profesor Michael Houghton.
Nebezpečný virus
- Žloutenka typu C je nakažlivější než virus HIV.
- Nákaza se nejčastěji přenáší krví již nemocného člověka, proto jsou nejrizikovější skupinou narkomani.
- Dostat „céčko“ je ale také možné při nechráněném sexuálním styku.
- Problémem hepatitidy C je, že existuje mnoho různých podtypů viru, a odborníci dlouho nevěděli, jak vytvořit účinnou vakcínu pro všechny.
Dlouhá cesta
Vědci nejprve předpokládali, že není možné vyvinout jedinou očkovací látku, která by dokázala zabránit nákaze všemi podtypy vyskytujícími se na světě. Tyto domněnky se ale nepotvrdily – po více než deseti letech byla nyní objevena vakcína, která tuto ochranu proti hepatitidě typu C dokáže poskytnout. Nadále ale zůstaly dvě zásadní otázky: Dokáže imunita lidí, kteří budou touto látkou naočkováni, vytvořit protilátky potlačující virus žloutenky C?? A nakolik účinné tyto protilátky budou?
Naděje příštího desetiletí
Sami odborníci jsou si dobře vědomi toho, že je nutné očkovací látku velmi důkladně otestovat předtím, než bude uvedena na trh. Předpokládají, že další výzkum a proces schvalování bude trvat ještě nejméně 5 až 7 let. I tak se ale otevírá nová cesta pro boj s touto chorobou. Věřme tedy, že se vědecké předpoklady vyplní a očkování proti žloutence typu C se v relativně krátké době stane dostupným. Do té doby je však nutné se před nákazou chránit, a to především zodpovědným přístupem ke svému zdraví.
(vesa)
Zdroj: www.sciencedaily.com