Diabetici mají abnormální funkci imunitního systému, což způsobuje zvýšenou nemocnost i úmrtnost na infekční choroby. To platí i o pneumokokových nákazách. Prokázaly to epidemiologické studie. Lidé s cukrovkou, zvláště jsou-li starší než 65 let nebo pokud již trpí nějakými srdečními či ledvinnými chorobami, mají zvýšené riziko komplikací, hospitalizace a úmrtí následkem pneumokokové infekce.
Stav očkování nebrání
Obvykle je však imunita diabetiků dostatečně silná na to, aby kvalitně reagovala na vakcinaci. Očkování proti pneumokokům je jim tedy doporučováno. Otázka jeho vlivu na lehké infekce způsobené těmito bakteriemi stále není dořešena. Jisté však je, že vakcinace účinně předchází závažným nákazám, které vedou k zaplavení krevního řečiště pneumokoky. Tím vlastně ohrožují život svého nositele.
Vysoká míra ochrany
Současné vakcíny dovedou člověka ochránit až před 85 % sérotypů pneumokoků, které způsobují invazivní infekce. Látek je na našem trhu několik, nejčastěji se ale používá Prevenar 13. Obsahuje části buněčné stěny pneumokoků, navázané na bílkovinný nosič. Jeho výhodou je, že vyvolává vysoké hladiny protilátek specifických vůči všem vakcinačním sérotypům již po podání čtyř dávek.
Bojíte se vedlejších reakcí?
Asi jedna třetina osob očkovaných pneumokokovou vakcínou zažije nepříjemné dopady ve formě chřipkovitých příznaků. Ty by však měly do 48 hodin odeznít. Závažné nežádoucí účinky jsou u tohoto očkování vzácné a neurologické syndromy nebyly po aplikaci vůbec zaznamenány. Pneumokoková vakcína může být podána zároveň s jinými vakcínami. Tento postup nesnižuje její účinnost ani nezvyšuje výskyt nepříjemných reakcí.
Pokud vás trápí finanční stránka věci, informujte se ve své zdravotní pojišťovně. Každý ústav má bonusové programy a speciální balíčky, ve kterých nabízí mimo jiné i hrazení očkování.
(pez)
PRV-2016.01.033