Na problémové druhy pozor!
Představte si, že máte zoologickou zahradu plnou různých tvorů. Šelmy, které vás ohrožují na životě, jistě dáte do pořádné klece nebo dobře zajištěných výběhů. Ale zvířata, která nepředstavují závažné nebezpečí, lze nechat běhat volně nebo za dřevěnou ohradou. Stejné je to i s pneumokoky. Neškodné typy, které osidlují sliznici horních cest dýchacích nebo způsobují nezávažná onemocnění, jako je rýma, můžeme nechat být. Ale ty, které způsobují invazivní onemocnění a ohrožují život, není dobré nechat jen tak řádit.
Antibiotika nestačí
Možná si pomyslíte, že antibiotika vše vyřeší a očkování je zbytečné. Ale není to pravda. Závažné a invazivní pneumokokové infekce mívají i těžký a rychlý průběh. Dříve než se dostaví účinek antibiotik, může dojít k nevratným změnám postižených orgánů. Příkladem je hnisavý zánět mozkových blan, který je smrtelný u 8 % dětí a 22 % dospělých. Trvalé následky pak zanechává velice často.
Vše o vakcínách
Na našem trhu jsou dvě konjugované vakcíny a jedna polysacharidová.
- Polysacharidová vakcína Pneumo23 chrání před 23 typy pneumokoků (slaběji než konjugované vakcíny).
- Konjugovaná vakcína Synflorix chrání před 10, Prevenar 13 před 13 typy.
- Očkovací látky jsou zacíleny proti takovým kmenům, které představují nejvyšší riziko.
- Velké množství typů ale vakcíny nepokrývají a je to tak správné. Očkování proti neškodným druhům pneumokoků by bylo zbytečnou zátěží.
Co přináší očkování
Necháte-li se očkovat proti pneumokokům, nemusíte zaznamenat žádnou změnu. Pneumokokovou rýmu můžete mít i potom, stejně tak mohou být pneumokoky součástí vašeho bakteriálního osídlení. Máte ale výrazně menší riziko, že napadnou vaše orgány nebo proniknou do krevního oběhu. Tímto očkováním navíc chráníte i své okolí – a ne jen teoreticky, účinek byl prokázán výzkumem.
(pez)
Zdroj:
https://www.cdc.gov
PRV-2017.02.097.