Pravidelné očkování u dětí není třeba odkládat
Odpověď na obavy rodičů je jednoznačná: Pravidelné očkování malých dětí, zejména kojenců a batolat, není vhodné odkládat. Tak zní stanovisko Vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jany Evangelisty Purkyně z 30. 3. 2020 adresované očkujícím lékařům a lékařkám.
„Benefit očkování v těchto věkových kategoriích převyšuje riziko přenosu infekce v očkujících zdravotnických zařízeních. Při odložení očkování se zvyšuje riziko závažného onemocnění pro dítě a při poklesu proočkovanosti existuje reálná hrozba vzniku dalších epidemií, především spalniček a černého kašle,“ upozorňuje společnost ve svém stanovisku. Odložené očkování by tedy nakonec mohlo dítě ohrozit více než koronavirus. Zároveň společnost doporučuje, aby při jedné návštěvě v ordinaci byly podány všechny vakcíny indikované na základě věku dítěte a rizikových faktorů a nezvyšovala se tak potřeba návštěv zdravotnického zařízení. Na očkování je samozřejmě možné zamířit až po předchozí telefonické domluvě s lékařem.
Stanovisko odborné společnosti je ve shodě s prohlášením amerického úřadu Centres for Diseases Control and Prevention. Ruku v ruce s ním vakcinologové tvrdí, že COVID-19 má kromě přímého ohrožení zdraví a životů potenciál způsobit i obrovské vedlejší škody, a to z důvodu snížené dostupnosti zdravotní péče způsobené jednak nedostatečnými kapacitami zdravotnického systému, jednak metodami sociálního či fyzického distancování, které vedou k rušení a odkládání neurgentních zdravotnických procedur. Významné odkládání aplikace některých vakcín u dětí podle nich může vést ke katastrofickým následkům v podobě rozvoje dalších souběžně probíhajících epidemií ohrožujících lidské životy, a to i životy dětí.
V jakých případech očkování raději odložit?
U dětí se povinné očkování i v těchto dnech odkládá při jakémkoliv oslabení organismu, tedy po právě prodělaném onemocněním či při horečce apod. Pokud je vaše dítko fit a nejste si odkladem očkování jistí, poraďte se raději s lékařem – pokud telefonicky nezastihnete toho svého, jsou vám k dispozici naši odborníci v online poradně.
Některá očkování u starších dětí a dospělých lze odložit třeba i o několik měsíců a riziko je přitom minimální. Důvodem k odložené vakcinaci je snížení kontaktů lidí se zdravotníky, tedy i snížení možnosti přenosu COVID-19. Naopak pokud starším dětem z jakéhokoliv důvodu chybí některé z očkování doporučených pro kojenecký a batolecí věk, měly by být doočkovány co nejdříve.
Jinou kategorii představují malí i dospělí závažně nemocní pacienti – po transplantacích orgánů, při onkologické léčbě, s poruchami imunity aj. Jak je to s jejich očkováním v těchto dnech, nám osvětlila prof. MUDr. Anna Šedivá, DSc., primářka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole: „U nás očkujeme i velmi těžké pacienty a zaujali jsme nyní mírnější cestu – očkujeme hlavně důležité vakcíny, například proti pneumokoku či proti základním tetanům. Neočkujeme agresivní živé vakcíny.“ Dle slov MUDr. Šedivé je vhodné odložit do nějaké klidnější doby také očkování proti klíšťové encefalitidě.
(jez)
Zdroj:
Vyjádření České vakcinologické společnosti pro tisk. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: Praha, 30. 3. 2020. Dostupné na: https://www.vakcinace.eu/data/files/downloads/vyjadreniceskevakcinologickespolecnostiprotisk_covid.pdf.