Potvrzeno: pásový opar zvyšuje riziko mrtvice
Riziko mozkové příhody vzrůstá po prodělaném pásovém oparu až čtyřikrát. A to především tehdy, postihne-li oblast obličeje. Takto alarmující jsou závěry nejnovějších vědeckých prací. I proto je dobré zvážit účinná ochranná opatření, například očkování.
Riziko mozkové příhody vzrůstá po prodělaném pásovém oparu až čtyřikrát. A to především tehdy, postihne-li oblast obličeje. Takto alarmující jsou závěry nejnovějších vědeckých prací. I proto je dobré zvážit účinná ochranná opatření, například očkování.
O tom, že pásový opar vede k zvýšenému ohrožení člověka mozkovou mrtvicí, se mezi vědci spekulovalo již léta. Až v roce 2009 však vyšla studie, která riziko vyčíslila.
- Do roka po této nemoci je pravděpodobnost vzniku mrtvice o 30 % vyšší, než kdyby se pásový opar neobjevil.
- Pro toho, kdo měl vyrážku v oku nebo jeho bezprostředním okolí, je riziko dokonce 4× vyšší!
Dobře prokázané nebezpečí
Studie, která k výše uvedeným závěrům vedla, byla skutečně rozsáhlá – čítala na 8 000 lidí postižených pásovým oparem. Ve druhé, kontrolní skupině se nacházelo zhruba 23 000 zdravých občanů (ve smyslu nepostižených pásovým oparem). Ti pohlavím a věkem odpovídali jedincům v první skupině, aby se tak předešlo zkreslení výsledků. Do roka po prodělání pásového oparu se mozková mrtvice objevila u 1,7 % lidí z první skupiny, ve druhé se jednalo pouze o 1,3 %. Když se lékaři podívali podrobněji na lokalizaci pásového oparu, zjistili, že pacienti s vyrážkou v oku a jeho nejbližším okolí mají dokonce 4,28krát vyšší riziko mrtvice v porovnání se zdravými jedinci. A to už je číslo, které stojí za pozornost.
Spojitost zůstává tajemstvím
Čím je tato souvislost způsobena, se lékařům přesně objasnit nepodařilo. Poškození krevních cév, které virus vyvolává, podle nich neslouží jako dostatečné vysvětlení. Pravděpodobnější příčinou je vliv stresu způsobeného urputnou a dlouhotrvající bolestí, která onemocnění provází. Na vině může být i prudce probíhající zánět. Oba tyto faktory totiž vedou ke změnám jak ve složení krve, tak ve stavbě stěny krevních cév.
Větší hrozbou než opar je stále hypertenze
Strašák jménem centrální mozková příhoda má dva typy. Častější je ten ischemický, kdy je poškození mozku způsobeno ucpáním cévy a nedokrvením nervové tkáně, které způsobí její odumření. Pouze 10–15 % všech případů tvoří krvácivá neboli hemoragická mozková příhoda, kde příčinou poškození je krvácení do mozku. Pásový opar zvyšuje výskyt obou z nich, výrazněji však té krvácivé. Mezi rizikové faktory pro vznik centrální mozkové příhody patří, mimo pásového oparu, například:
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- srdeční onemocnění,
- zvýšená srážlivost krve,
- výskyt mozkových příhod, infarktů či jiných podobných nemocí u příbuzných,
- vyšší věk,
- kouření,
- obezita.
Většina těchto stavů představuje pro jejich nositele daleko větší riziko mozkové příhody, než jaké je spojeno s vypuknutím pásového oparu. Přesto je však dobré o souvislosti těchto dvou nemocí vědět. Pokud je totiž člověk již mrtvicí ohrožen, měl by si uvědomit, že po prodělání pásového oparu toto nebezpečí ještě vzrůstá.
Zdroj: www.webmd.com
www.cdc.gov