Potvrzeno, asistovaná reprodukce za autismus u dětí nemůže
Počet dětí narozených tzv. „ze zkumavky“ se neustále zvyšuje. Spolu s tím také přibývá otázek, zdali je asistovaná reprodukce opravdu bezpečná a nezpůsobuje některá dědičná onemocnění. Jedno je ale nyní jisté, autismus a umělé oplodnění nemají nic společného.
Počet dětí narozených tzv. „ze zkumavky“ se neustále zvyšuje. Spolu s tím také přibývá otázek, zdali je asistovaná reprodukce opravdu bezpečná a nezpůsobuje některá dědičná onemocnění. Jedno je ale nyní jisté, autismus a umělé oplodnění nemají nic společného.
Některou z forem autismu trpí každé padesáté dítě ve věku od 6 do 17 let. Tato porucha má vliv zejména na sociální chování, prožívání, poznávání a komunikaci s okolím. Možných příčin autismu je uváděno hned několik – od očkování po věk rodičů. Proč se vědci zaměřili právě na asistovanou reprodukci?
Společný vzestup
Umělé oplodnění se rozšířilo právě v době, kdy se začal zvyšovat i počet nemocných s autismem. Proto bylo vedeno několik studií, které hledaly mezi těmito dvěma jevy spojitost. Nejnovější závěry využívají již sebraných údajů z předchozích výzkumů. Vědci tak měli k dispozici více než 2000 vzorků DNA autistických dětí a zjišťovali, jestli asistovaná reprodukce způsobila změny jejich genetické informace. Konkrétně se zaměřili na metody IVF a GIFT (přenos spermií do vejcovodu). Podle výsledků ale neměl způsob otěhotnění na výskyt autismu žádný vliv.
Genetika, nebo prostředí?
Genetika hraje ve výskytu autismu důležitou roli. Stejně významné ale mohou být i další faktory, například vystavení těhotné některým chemickým látkám či toxinům. Této skupině říkáme tzv. environmentální vlivy neboli vlivy prostředí. Zdaleka se nejedná jen o chemické látky, prostředí zahrnuje veškeré vnější okolnosti, které mohou ovlivnit zdraví dítěte. Ty významné pro autismus jsou podle iniciativy Autism Speaks následující:
- již zmíněné chemické látky, zejména thalidomid a valproát, obsažené v některých léčivech,
- věk rodičů v okamžiku početí,
- výživa matky,
- infekční onemocnění během těhotenství.
Žádný z těchto faktorů sám o sobě autismus nevyvolává, pokud se ale sejde spolu s nevýhodnou genetickou informací, pravděpodobnost onemocnění je vysoká.
O otázku méně
Závěry studie tedy bohužel neodhalily, jak autismus vzniká. Rodičům, kteří se na proces umělého oplodnění teprve chystají, ale odpověděl alespoň na jednu z mnoha otázek, která proces umělého oplodnění provází. Z výsledků jasně vyplynulo, že asistovaná reprodukce nemá na výskyt autismu žádný vliv.
Zdroje:
Sean Ackerman, Julia Wenegrat, David Rettew, Robert Althoff, Raphael Bernier. No increase in autism-associated genetic events in children conceived by assisted reproduction. Fertility and Sterility, 2014; 102 (2): 388; DOI: 10.1016/j.fertnstert.2014.04.020