Šetrná dekongestiva jsou vlastně solné roztoky, nejčastěji ve formě sprejů. Podle obsahu soli je rozdělujeme na izotonické, hypotonické a hypertonické (což znamená, že jejich osmolarita neboli schopnost přitahovat vodu je stejná, nižší nebo vyšší než schopnost oblasti nosní sliznice). Podle původu lze pak dekongestiva rozlišit na mořská a termální (tedy minerální vody).
Likvidace otoku
Dekongestivní účinky mají roztoky hypertonické, které se nejčastěji připravují z mořské vody. Jejich působení pracuje na principu osmózy – po aplikaci šetrného přípravku do nosní dutiny vzniká mezi hypertonickým roztokem a oteklou nosní sliznicí osmotický spád. Přebytečná voda z otoku sliznice přechází do nosní dutiny a poté je snadné ji odstranit – stačí se vysmrkat. Tím pádem dochází k ústupu otoku, a tedy k tzv. dekongesci nosní sliznice.
Bonusy navíc
Šetrná dekongestiva mají ale oproti běžným lékům na ucpaný nos i další výhody. Patří mezi ně:
- snížení překrvení nosní sliznice,
- zlepšení její funkčnosti,
- usnadnění transportu hlenu v nosní dutině.
Kladem je i to, že zde nejsou nežádoucí dopady, které se objevují u klasických přípravků. Řeč je o svědění a pálení sliznice, o vzniku návyku na preparát nebo o vstřebávání léku do organismu, čímž se nechtěné účinky šíří do celého těla.
Kladný vliv potvrzen
Účinnost šetrných dekongestiv byla prokázána v několika studiích. Zabírají jak na alergickou, tak i běžnou rýmu – ovlivňují příznivě příznaky, a navíc je možné užívat je dlouhodobě. Stejně tak mohou být prospěšné i v zastavení zánětu sliznice v oblasti vedlejších nosních dutin, středního ucha nebo hltanu, kam se záněty z nosu rády šíří, a předcházení jeho rozvoji. Jelikož, jak bylo zmíněno výše, se jedná o přípravky bezpečné, jsou vhodné i pro osoby, které trpí jinými onemocněními a chtějí se vyhnout nežádoucím účinkům jiných léků.
Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/01/03.pdf
www.nosni-hygiena.cz