Nosní polypy mohou být známkou alergie i závažnějších chorob
Tvorba nosních polypů je nepříjemné onemocnění, které postihuje zhruba 4 % všech lidí. Polypy jsou jakési výrůstky zbytnělé sliznice samotné dutiny nosní nebo nosních sinusů.
#IMG#
Když je nos vyřazen z provozu
Výrůstky uvnitř nosu mohou být nějakou dobu zcela bezpříznakové, potrápí však v okamžiku, kdy svým růstem ucpou vývod vedlejších nosních dutin nebo nosní průduchy. Nemocný je pak nucen dýchat ústy, což je nepříjemné zejména ve společnosti a při spánku, kdy se dotyčný probouzí s vysušenými ústy. Dále si postižení často stěžují na bolesti hlavy, pocity tlaku v obličeji, ztrátu čichu a chuti či chronickou rýmu. Polypy mohou být rovněž příčinou různých infekčních zánětů postihujících okolní struktury.
Alergie, nebo cystická fibróza?
Za tvorbou nosních polypů mohou stát různá onemocnění. Z těch alergických je to zejména alergická rýma, astma nebo alergie na kyselinu acetylsalicylovou. Může se ale jednat i o choroby sice vzácnější, ale o to nebezpečnější. Výskyt nosních polypů u dětí budí v lékařích podezření na cystickou fibrózu či takzvanou primární ciliární dyskinezi (syndrom nepohyblivých řasinek). Obě tyto jednotky se během života nemocného projevují postižením i dalších orgánů a mohou být příčinou velmi vážných zdravotních problémů.
Jedna léčba většinou nestačí
Bohužel, terapie nosních polypů není jednoduchá. Někomu je doporučena léčba chirurgická, jinému kortikoidy ve formě nosního spreje či tabletek. Nepříjemnou skutečností je ale fakt, že i v případě, že se podaří polypy odstranit nebo zmenšit, rádi se po nějaké době vrací. Určitou prevencí v případě, že jsou výrůstky spojeny s alergickým onemocněním, je kromě již zmíněných sprejů pochopitelně léčba alergie jako takové.
(veri)
Zdroj: allergies.about.com