Nová biologická léčba: naděje pro natažené ruce
Zbrusu nová biologická léčba pro pacienty s takzvanou Dupuytrenovou kontrakturou, onemocněním, které deformuje ruce a omezuje zejména pohyb prstů do natažení, přináší slibné výsledky ve III. fázi australské klinické studie.
#IMG#
Nemocní s vážnou formou Dupuytrenovy kontraktury mohou podstoupit chirurgický výkon, který obvykle napomůže vyřešit problém. Svítá však naděje kolem enzymu zvaného kolagenáza, který je produkován bakterií Clostridium histolyticum a který může napomoci léčbě bez chirurgického skalpelu.
Soubor 66 pacientů s Dupuytrenovou kontrakturou se rozdělil na skupinu 45 účastníků, kterým byla podávána biologická enzymatická léčba, a druhou skupinu, která dostávala placebo. Tým výzkumníků z Brisbane shledal, že účinný enzym kolagenáza výrazně snížil míru zkrácení svalů a zlepšil tak znatelně onemocnění mírné, ale i závažnější formy. Výsledky studie byly publikovány koncem minulého roku v odborném tisku.
Pomůže nejen skalpel
Dopad biologické léčby byl navíc překvapivý také tím, že jeho účinnost a bezpečnost byla stejně kvalitní jako u chirurgického zásahu. Odborníci se shodují, že chirurgická operace ruky s sebou nese mnoho rizik a také doba rekonvalescence a rehabilitace je příliš dlouhá. Méně invazivní, jednodušší a účinná biologická léčba by u pacientů s Dupuytrenovou kontrakturou mohla mít přednost před operačními postupy.
(Thom)