Nová léčba zhoubného melanomu na dosah!
Přestože preventivní péče a kontrola znamének je celosvětově propagována a za poslední léta se zlepšila, stále se setkáváme s diagnózou zhoubného (maligního) melanomu.
Přestože preventivní péče a kontrola znamének je celosvětově propagována a za poslední léta se zlepšila, stále se setkáváme s diagnózou zhoubného (maligního) melanomu. Jeho výskyt je dokonce na vzestupu. Pokud se podaří jej odhalit včas, nejlepší léčebnou volbou je chirurgické odstranění. Co ale nabídnout nemocnému s pokročilou formou melanomu?
Tři způsoby boje
V minulosti bylo standardem podávání chemoterapie. V dnešní době je nadějí pro nemocné cílená léčba. Ta se zaměřila na potlačení nemoci třemi směry:
- Aktivace krvinek. Vybuzením lymfocytů se zalarmuje celý imunitní systém na boj s nemocí. Výsledky studií s lékem ipilimumabem byly velice slibné, a tak se začal používat v rámci podpory protinádorové aktivity.
- Vývoj specifických melanomových vakcín. To je druhá cesta, kudy se ubíral vývoj léčby.
- Pokusy zablokovat mutace genu v melanomu. Tento třetí směr vývoje se zdařil, například díky látce vemurafenib. Výsledky prokázaly výrazně delší přežití nemocných s pokročilou formou maligního melanomu i zlepšení jejich kvality života. Pokud nemocní mají tzv. mutaci (BRAF) v melanomu, naděje v úspěch této terapie je veliká. Výskyt zmíněné mutace je přitom v naší populaci asi v 60 % případů. Nástup účinku léčby bývá již po 1 až 2 týdnech, což je mnohem dříve, než je pozorováno např. u chemoterapie. Snášenlivost je taktéž výborná.
Pro delší život
Nedávno byly schváleny léky ipilimumab a vemurafenib pro léčbu pokročilého melanomu. To je za posledních 13 let zase krok vpřed, neboť máme po dlouhé době k dispozici přípravky, díky nimž se prodlouží život pacientů. V ČR sice stále zatím není možná úhrada této léčby, tudíž je podávána v klinicko-onkologických centrech v rámci výzkumu, avšak aktuálně by měla být v tomto roce zavedena. Výzkumy navíc nadále pokračují, takže v budoucnu bychom se mohli dočkat dalších pozitivních zpráv.
(jakr)
Zdroj: Arenbergerová M.: Mutace BRAF. Nový přístup k cílené léčbě melanomu, Klinická onkologie 2012; 25 (5): 323–328.