Nová naděje v léčbě Bechtěrevovy nemoci
I lidé trpící tzv. bechtěrevem, kterým běžné léky nepomáhají, mají nyní až 70procentní šanci, že právě jim pomůže cílená léčba.
Bechtěrevovou nemocí trpí v ČR asi 1 procento lidí, muži jsou postiženi asi 2,5krát častěji než ženy. Nemoc se nejčastěji projeví mezi 18. až 30. rokem. Obvyklými příznaky je bolest a ztuhlost dolní části páteře, menší ohebnost, únava. Může se ještě připojit poškození očí nebo u mladých lidí otoky kloubů. Příčina nemoci není doposud přesně známa, ale ví se, že se jedná o poruchu imunitního systému – je to jedna z řady autoimunitních chorob.
Týmová spolupráce
Bechtěrevova nemoc je specifické onemocnění, na jehož léčbu obvykle nestačí jeden lékař – léčbu by měli řídit odborníci z mnoha oborů. Možností léčby je mnoho – pomocí léků, cvičení, fyzikální léčby, léčby chladem a teplem, chirurgické řešení nebo alternativní způsoby, jako jsou masáže, elektrostimulace apod. Pro každého člověka je však vhodná úplně jiná možnost.
Prvořadá léčba bolestí, otoků a ztuhlosti kloubů u bechtěreviků je pomocí skupiny léků, tzv. nesteroidních antirevmatik. Jsou to velmi účinné léky, které mají ale bohužel i nežádoucí účinky na trávicí systém. Další léčebnou možností jsou tzv. léky modifikující chorobu, které potlačují imunitní reakci zodpovědnou za vznik Bechtěrevovy nemoci. Jejich vliv není ale omezen jen na postižené oblasti, proto mají řadu nežádoucích účinků, způsobených snížením obranyschopnosti. Nejnovějším a nejnadějnějším způsobem léčby je tzv. cílená léčba.
Cílená léčba: léčba „šitá na míru“
Cílená léčba u Bechtěrevovy nemoci je stejně jako předchozí zaměřena proti přehnané imunitní odpovědi organismu. Avšak na rozdíl od předcházejících léků působí velmi cíleně na látky vyvolávající zánět. Výsledkem toho jsou podstatně menší nežádoucí účinky, jako např. časté infekce apod. Cílená léčba se u této nemoci používá až po selhání ostatních možností. Těmto lidem však dává obrovskou naději, protože dokáže až u 70 procent z nich odstranit příznaky, a navíc zpomalit rozvoj onemocnění.
Za pár dní mi bude lépe?
Účinek cílené léčby se projevuje poměrně rychle: v řádu dnů až týdnů. Nevýhodou však je, že se tyto léky musí obvykle užívat celý život, jinak o sobě dá nemoc opět vědět. Je však pravda, že jsou léky stejně účinné při znovuužívání jako před vysazením. V neposlední řadě je to léčba velmi drahá a dlouhodobá. Vrací však člověka do plnohodnotného života bez bolesti.
(syna)
Zdroj: http://www.spondylitis.org