Normální tlak u doktora, vysoký doma – jak je to možné?
Proč si měřit tlak krve doma, když jej pravidelně kontroluje lékař? Jedním z dobrých důvodů je tzv. maskovaná hypertenze neboli vysoký tlak, který se před odborníkem skrývá. To může vést k nenápadnému, ale výraznému poškozování zdraví.
Opak „bílého pláště“
Mnoho lidí bývá u lékaře nervózních. Mohou pak mít v ordinaci vyšší krevní tlak než doma. Tento fenomén je známý jako „syndrom bílého pláště“. Při takzvané maskované hypertenzi je stav přesně opačný.
- U lékaře jsou hodnoty tlaku menší než 140/90 – tedy normální nebo vyšší normální.
- Průměr denních měření mimo ordinaci však převyšuje 135/85, a jde tak o vysoký tlak krve čili hypertenzi.
Maskovaná hypertenze není žádnou vzácností. Podle různých studií trpí tímto problémem 7 až 10 % lidí.
Mladí a stresovaní
Čím je toto zvláštní chování krevního tlaku způsobeno? S tím si lékaři stále lámou hlavu. Podařilo se jim však už vypozorovat, koho maskovaná hypertenze postihuje nejčastěji. Jde o mladší ročníky, více o muže než ženy. Většina z nich žije stresující životy, mají pracovní dny nabité a bývají to kuřáci. Mnohdy lze u těchto osob zjistit i vyšší příjem alkoholu, nezdravé stravování a sklony k obezitě. Jde tedy o lidi, kteří mají už kvůli svému stylu života vyšší nebezpečí onemocnění srdce a cév. Neléčená maskovaná hypertenze pak toto jejich riziko dále zvyšuje.
Myslete na důsledky
Pokud žijete hekticky, měli byste si svůj krevní tlak raději nechat zkontrolovat. Maskovaná hypertenze je totiž nebezpečná stejně jako klasický vysoký krevní tlak. To znamená, že může časem vést ke zbytňování srdce, k jeho selhávání, ke vzniku náhlých srdečních či mozkových příhod či k poškození ledvin. Bohužel lékař nezíská podezření na maskovanou hypertenzi dřív, než se objeví nějaká z těchto komplikací. A tehdy už je nemoc vážně zanedbaná. První impulz k tomu, že je s krevním tlakem něco v nepořádku, by měl tedy přijít od pacienta samotného.
Měřte a počítejte
Jak si na maskovanou hypertenzi posvítit?
- Pořiďte si dobrý tlakoměr (ty na paži jsou spolehlivější než ty na zápěstí).
- Používejte správně velikou manžetu – s výběrem vám poradí v lékárně.
- Před měřením byste měli alespoň 5 minut klidně sedět.
- Tlak kontrolujte dvakrát denně (ráno a večer) po dobu jednoho týdne.
- Hodnoty si zapisujte a ukažte je svému lékaři. Můžete si i sami spočítat průměr. První den měření se nezapočítává.
- Tuto týden trvající kontrolu provádějte jednou za 3 měsíce.
Pokud vaše měření upozorní na vyšší hodnoty, existuje vyšetření, kterým lékař maskovanou hypertenzi prokáže. Z ordinace odejdete s malým přístrojem, který vám bude po dobu 24 hodin v pravidelných intervalech nafukovat na paži manžetu a měřit tlak. Po vyhodnocení dat má lékař o krevním tlaku pacienta jasno a může zahájit účinnou léčbu.
(luko)
Zdroj:
https://www.escardio.org/Journals/E-Journal-of-Cardiology-Practice/Volume-7/Masked-Hypertension
J. Widimský, M. Sachová. Maskovaná hypertenze. Vnitřní lékařství 6/2005.