Prehypertenze – a riziko začíná
Drží se váš krevní tlak na „ještě přijatelných“ hodnotách? Jak se ukázalo, není to žádný důvod k optimismu. Sice platí, že čím je vyšší krevní tlak, tím je vyšší riziko nemocí srdce a cév včetně cévní mozkové příhody, toto pravidlo ovšem začíná platit již u hodnot krevního tlaku, které byly dosud považovány za normální.
Vyšší, ale normální
V roce 2003 byl do medicíny zaveden nový termín, tzv. prehypertenze. Je tak definován systolický krevní tlak mezi 120 a 139 mmHg a/nebo diastolický tlak mezi 80 a 89 mmHg naměřený alespoň dvakrát během dvou nebo více návštěv lékaře. Prehypertenzí trpí celosvětově asi 30 % populace. Američtí vědci představili studii, ze které vyplývá, že i lidé s prehypertenzí mají zvýšené riziko cévní mozkové příhody, a to dokonce o 55 %, než lidé s tlakem nižším. Pro upřesnění – za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak, se označují hodnoty od 140/90 mm rtuťového sloupce (mmHg).
Všem stejným metrem
Na zvýšené riziko cévní mozkové příhody u lidí s prehypertenzí nemá vliv pohlaví, rasa ani to, zda má člověk vyšší systolickou, nebo diastolickou hodnotu. Ukázalo se, že ideálním systolickým tlakem je 115 mmHg. Při každé vyšší hodnotě se již zvyšuje riziko mozkové příhody a dalších chorob srdce a cévního systému. Dnes se léky snižující krevní tlak podávají pouze u hypertenze. A zatím neexistují studie, které by prokázaly, zda by léky na vysoký tlak podávané u lidí s prehypertenzí také snižovaly riziko cévní mozkové příhody a dalších chorob.
Žijte zdravěji!
Každý by si měl nechat pravidelně měřit krevní tlak. Ve chvíli, kdy se jeho hodnoty přiblíží k prehypertenzi, měl by se zamyslet nad svým životním stylem a změnit ho, aby snížil riziko těchto chorob, které mohou skončit trvalým postižením nebo i smrtí. Dnes jsou totiž již velmi dobře známá rizika vysokého krevního tlaku, která jsou ovlivnitelná životním stylem. Patří mezi ně:
- nadváha a obezita,
- nedostatek pohybu,
- nadbytek tuků ve stravě,
- kouření a přemíra alkoholu.
(vesa)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/09/110928180410.htm