Nemoci srdce a cév u dětí a dospívajících – 2. část
Vrozené srdeční vady, aterosklerózu, arytmii a Eisenmengerův syndrom, jsme probrali v první části článku. Ve druhém díle se dočtete, co dokáže srdci způsobit neléčená spála, jak zákeřné jsou viry a co může stát za šelesty.
Jedná se o vzácné onemocnění, které:
- postihuje především děti mladší 5 let,
- způsobuje zánět krevních cév rukou, nohou, úst, rtů a krku,
- charakterizuje horečka a zvětšené lymfatické uzliny.
Vědci zatím neznají přesnou příčinu této choroby. Podle odborníků se onemocnění srdce objevuje u jednoho z 5 dětí trpících Kawasakiho nemocí. Léčba závisí na rozsahu problémů, často je však nutné rychle podat nitrožilně gama-globuliny nebo kyselinu acetylsalicylovou. Kortikosteroidy mohou snížit budoucí komplikace. Děti, které trpí touto nemocí, často vyžadují celoživotní kontroly u kardiologa.
Srdeční šelest
Srdeční šelest je zvuk, který vydává krev proudící srdečními komorami, chlopněmi nebo cévami v blízkosti srdce. Někdy bývají šelesty neškodné, jindy signalizují velké problémy. Způsobovat je může:
- vrozená srdeční vada,
- horečka,
- anémie (chudokrevnost).
Pokud lékař slyší srdeční šelest u dítěte, provede další testy, aby se ujistil, že je srdce zdravé. „Nevinné“ šelesty obvykle samy odezní, jiné ale mohou vyžadovat další léčbu.
Zánět obalu srdce (perikarditida)
Tento stav nastane, když se vakovitý obal srdce (perikard) zanítí nebo ho napadne infekce. Množství tekutiny mezi jeho dvěma listy se zvýší a zhorší schopnost srdce správně pumpovat krev. K perikarditidě může dojít:
- po operaci napravující vrozenou srdeční vadu,
- v důsledku infekce,
- při úrazech hrudníku,
- onemocní-li pojivové tkáně.
Terapie závisí na závažnosti onemocnění, věku dítěte a jeho celkovém zdravotním stavu.
Revmatická onemocnění srdce
Když se správně neléčí nemoci krku (jako třeba spála), které způsobuje bakterie Streptococcus, může po několika letech dojít k rozvoji revmatického onemocnění srdce. Hrozí pak vážné a trvalé poškození tohoto svalu a srdečních chlopní. Revmatická horečka se obvykle vyskytuje u dětí ve věku 5 až 15 let. Příznaky revmatického onemocnění srdce se objeví třeba až po 10 až 20 letech po prodělání původní nemoci (např. streptokokové angíny v krku). Tomuto onemocnění lze předcházet tím, že lékař v případě nemoci hrdla neprodleně nasadí dítěti antibiotika.
Virové infekce
Viry známe nejčastěji jako původce onemocnění dýchacích cest nebo chřipky. Jenže napadnout mohou i srdeční sval. Virové infekce mohou způsobit zánět srdečního svalu (myokarditidu), což negativně ovlivní schopnost srdce pumpovat krev do celého těla. Jde o vzácné onemocnění. Pokud nastane, příznaky bývají podobné chřipce – objevit se může únava, dušnost a nepříjemný pocit na hrudníku. Lékař pak nasadí léky, které mírní nepříjemné příznaky myokarditidy.
(hah)
Zdroj:
http://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children#Overview1