Nemocná rohovka neboli keratokonus: léčba bývá úspěšná, když začne včas!
Keratokonus je onemocnění rohovky čili průhledné vrstvy v přední části oka. Ta se v některých případech může abnormálně, kuželovitě vyklenout, což má za následek nekvalitní vidění. Možností léčby je řada, záleží zejména na stupni poškození.
Léčba keratokonu závisí na aktuální závažnosti onemocnění a na tom, jak rychle postupuje. Mírná a střední forma se léčí s použitím brýlí nebo kontaktních čoček. U většiny lidí se obvykle po několika letech rohovka stabilizuje (více se nevyklenuje). Pak je pravděpodobné, že už nebude docházet k závažným problémům se zrakem a nebude potřeba další léčby. U některých osob se však rohovka zjizví. V těchto případech může být jediným řešením operace.
Kontaktní čočky a brýle
U lehčích forem keratokonu pomáhají různé typy optiky.
- Brýle nebo měkké kontaktní čočky. Ty mohou korigovat rozmazané či zkreslené vidění v časných stadiích keratokonu. Nevýhodou je, že lidé častěji potřebují brýle nebo čočky měnit s tím, jak se mění tvar rohovky.
- Pevné kontaktní čočky. Jsou často dalším krokem v léčbě keratokonu. Zpočátku mohou pacienti pociťovat nepohodlí, kterému se ale časem přizpůsobí. Čočky pak poskytují osobám s touto nemocí vysokou kvalitu vidění.
- Hybridní čočky. Centrum těchto čoček je tvořené tvrdou tkání, která je obkroužená měkkou vrstvou. To vše pro větší pohodlí. Jedinci, kteří špatně snášejí pevné čočky, tak mohou dát přednost této možnosti.
Chirurgický zákrok
V některých případech může pacientům s keratokonem pomoci operace. K základním výkonům patří ty následující:
Vložení implantátů. Během zákroku klade lékař do rohovky malé, průhledné, půlměsíčité plastové vložky, aby zploštil její tvar a zlepšil vidění. Implantáty můžou obnovit normální tvar rohovky, zpomalí postup keratokonu a omezí potřebu transplantace.
Transplantace. Je lékařem obvykle navržena, je-li rohovka zjizvená nebo extrémně ztenčená. Obecně je transplantace u keratokonu velmi úspěšná. Zotavení však může trvat až jeden rok, kdy je nutné stále nosit kontaktní čočky či brýle. Rozlišují se tři formy transplantace rohovky (keratoplastiky):
- lamelová: nahrazena je pouze povrchová část rohovky;
- penetrační: je vyjmuta střední část rohovky v celé její tloušťce a nahrazena dárcovskou tkání;
- hluboká přední lamelární: zachována je vnitřní výstelka rohovky (endotel).
Cílem léčby keratokonu je obnova poškozeného vidění či zástava postupu onemocnění do těžších forem. Důležité je navštívit odborníka včas, proto si v případě potíží domluvte konzultaci hned, například ZDE.
Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/keratoconus/diagnosis-treatment/treatment/txc-20180387