Řešení bércových vředů: od gelů po operaci
Bércové vředy patří mezi poměrně časté chronické rány. Jejich vznik není zatím zcela jasný, ovšem hojení bývá obtížné a zdlouhavé. Naštěstí již dnes existuje více možností, jak tento problém zmírnit či zcela odstranit.
Bércové vředy se rozvíjejí nejčastěji v oblasti dolních končetin. Pacienti mívají pocit těžkých a bolavých nohou a mohou pozorovat změny ve vzhledu kůže. Léze jsou různě hluboké a typicky vznikají v místech, kde je tenčí podkoží a pokožka je v bližším kontaktu s kostmi – například na kotníku.
Jsou na vině žilní chlopně?
Přesné mechanismy, které by vysvětlily vznik bércových vředů, nejsou dosud zcela objasněny. Existují však hypotézy, které předpokládají, že zásadní roli zde hraje zvýšený tlak v žilním řečišti a nedostatečná funkce žilních chlopní. Na základě těchto skutečností dochází ke hromadění krve v žilách dolních končetin. To narušuje stěnu kapilár, které se stanou více propustné a náplň cévy „utíká“ mimo řečiště do tzv. intersticiálního prostoru. Tím je způsoben vznik otoku končetiny. Kvůli zastavení oběhu není okysličení tkání dostatečné a dochází ke změnám v zásobování. Z důvodu nedostatečné výživy dané oblasti je pak zhoršeno hojení jakékoliv rány, která na dolní končetině vznikne.
Opakované návraty
Léčba bércových vředů není vůbec snadná, neboť hojení trvá týdny až měsíce a často dochází ke znovuobjevení onemocnění. Metody jsou různé, ale výsledky bývají velmi variabilní. V terapii dominuje konzervativní přístup. Pokud je stav závažnější, přistupuje se i k chirurgickému zákroku. V následujících řádcích představíme jednotlivé složky řešení bércových vředů.
- Tlaková terapie (bandáže). Stažením dolní končetiny docílíme zlepšení toku krve v žilách, zmenšení otoku a také urychlení hojení chronických lézí.
- Elevace končetiny. Končetinu je třeba při ležení zvednout tak, aby byla výše než srdce. Dochází tím k redukci otoku a kapiláry lépe pracují. V ideálním případě se doporučuje mít nohu nahoře minimálně půl hodiny třikrát až čtyřikrát denně.
- Krytí rány. Hojení bércových vředů je nesnadné a situaci může komplikovat též infekce, které se snažíme vyhnout pečlivým krytím rány. Používají se hydrokoloidy, hydrogely, zinková pasta nebo antiseptika. Přínosné je využití i přírodních preparátů, které zabrání rozvoji infekce (například gel či roztok s obsahem mořské vody a aktivním kyslíkem, který vředy výrazně prokysličuje, urychluje hojení a snižuje zánět).
- Mechanické očištění. Ránu je třeba zbavit odumřelých částí, které jinak ohrožují lézi rozvojem infekce a dalším zhoršením hojení.
- Farmakoterapie. Při bakteriální infekci musíme nasadit k léčbě antibiotika. Běžně se užívají také antiseptika.
- Chirurgická terapie. U rozsáhlých defektů se může na postižené místo po předchozím pečlivém ošetření aplikovat kožní štěp, který pomůže ránu uzavřít a usnadní hojení.
Bércové vředy vznikají často u starších či obézních pacientů. Terapie je obtížná a výsledek velmi závisí na spolupráci nemocného. K ošetření lze využít nejrůznějších metod, které je vhodné kombinovat.
(idav)