Zácpa je definovaná jako neobvykle snížený počet stolic. Udává se, že je to méně než 3 stolice týdně. Nebo lze za zácpu považovat i stav, kdy stolice odchází sice denně, ale je tvrdá a její vypuzení přináší problémy. Se zácpou bývají spojeny i další doprovodné příznaky, jako je nadýmání, bolesti břicha, nechutenství či slabost. Komplikacemi pak mohou být například trhliny konečníku či hemoroidy.
Viníkem není jen špatná životospráva
Zcela specifickou kategorii představuje zácpa u kojenců, malých dětí a v těhotenství. U ostatní populace pak bývají hlavními příčinami těchto obtíží:
- nevhodná strava s nedostatkem vlákniny,
- dehydratace a nedodržování pitného režimu,
- málo pohybu či úplné znehybnění (třeba po úrazu nebo mozkové příhodě),
- hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy),
- cukrovka,
- nedostatek hořčíku,
- Parkinsonova choroba,
- roztroušená skleróza,
- stres,
- trhliny konečníku, hemoroidy, polypy či rakovina,
- některé léky (antidepresiva, antiepileptika, antipsychotika, opioidní analgetika),
- zneužívání projímadel.
Jak zácpu řešit
Zejména v případech dlouhodobých obtíží je v první řadě vhodné komplexní lékařské vyšetření včetně endoskopických kontrol. Sami se pak můžete pokusit zácpu zmírnit následujícími kroky.
- Zvyšte příjem stravy s obsahem vlákniny. Nicméně mělo by jít o navýšení postupné, protože jinak se může zácpa i zhoršit. Doporučují se jablka se slupkou, pomeranče, banány, švestky, hrušky, mrkev, fazole a hrách. Celozrnné potraviny jsou také nezbytností.
- Dodržujte pitný režim. Zkonzumujte denně minimálně 1500 ml tekutin. Vyhněte se kávě a alkoholu, které dehydratují.
- Přidejte hořčík. Je obsažen v zelených potravinách, jako je salát, zelí, brokolice, špenát, kapusta a další. Výhodou je, že tyto potraviny zároveň obsahují i hodně vlákniny.
- Nezanedbávejte cvičení. Když se hýbe celé tělo, hýbe se i střevo.
Co nabízí homeopatie
Alumina 9CH – lék vhodný tehdy, když se stolice dostavuje jen velmi zřídka a je tvrdá. Tito jedinci si ale mohou stěžovat, že ani měkkou stolici nejsou schopni vypudit. Stav se lepší na čerstvém vzduchu či studenou koupelí.
Bryonia 9CH – přípravek na zácpu s tvrdou, objemnou a jakoby spálenou stolicí. Zácpa je způsobena suchostí sliznic. Charakteristická je u pacientů velká žízeň.
Graphites 9CH – tento preparát se hodí při zácpě bez nucení, která se vyskytuje u zimomřivých a obézních osob. Často se u nich můžeme setkat s hemoroidy či trhlinami, ze kterých vytéká medově žlutý sekret.
Causticum 9CH – lék pro pacienty po mrtvici či s aterosklerózou, kteří s velkou bolestivostí trpí obtížně vypuditelnou stolicí.
Hydrastis canadensis 9CH – zabírá v případech, kdy po stolici dlouho přetrvává bolest. Zácpa může způsobit i trhlinu konečníku. Stolice je lehce obalena hlenem. Často je to přípravek pro pacienty, kteří v minulosti nadměrně užívali projímadla.
Calcarea carbonica 15CH – pomáhá při zácpě postihující obézní a ochablé osoby, většinou velké jedlíky. Zvláštním příznakem je u nich to, že se při zácpě paradoxně cítí docela dobře.
Lycopodium 15CH – přípravek je vhodný na tuhou stolici s plynatostí a nadýmáním. Potíže zlepšuje teplé jídlo a nápoje, naopak se stav horší v pozdním odpoledni. Dotyční mívají velkou chuť na sladká jídla.
Natrum muriaticum 15CH – lék na zácpu se stolicí připomínající ovčí bobky. Vyskytuje se často u osob s touhou po soli a současně velmi žíznivých. Jsou to lidé samotářští a depresivní. Na jejich obtížích se může podílet i velká citlivost a stud. Typicky se to projeví tím, že nejsou schopni jít například na veřejné WC.
Nux vomica 15CH – řeší zácpu bez nucení, která je úporná. Po stolici mají tito lidé pocit neúplného vyprázdnění. V první řadě jsou to osoby se sedavými sklony a workoholici žijící v neustálém stresu. Výrazná je u nich tendence k užívání stimulantů, ať již kávy, alkoholu, či léků a projímadel.
Sepia officinalis 15CH – preparát především pro ženy, které trpí mimo jiné hormonální nerovnováhou. Po zažívací stránce mají zpomalené trávení, často je trápí žlučníkové potíže. Mívají sklon neustále křížit nohy. Co se týká zácpy, mají pocit cizího tělesa v konečníku, který se nelepší ani po stolici.
Výše uvedené léky se užívají nejlépe 1× denně 5 granulí.
Stojí za vyzkoušení
- Lněný olej / lněné semínko – slouží k „promazání“ střevní sliznice.
- Probiotika – harmonizují střevní mikroflóru, měla by obsahovat alespoň 4 miliony bakterií na dávku.
- Pampeliška (smetánka lékařská) – zlepšuje tok žluči a podporuje detoxikaci.
- Psyllium – jde o projímadlo, které působí zvětšení objemu stolice, nejlépe je podávat v dávce zhruba 5 gramů na den.