Řasy a sinice: zdraví prospěšné i životu nebezpečné
V období letních veder se nezelenají pouze travnaté plochy, ale bohužel také i vodní nádrže. Důvodem je přemnožení sinic a řas, které výrazně narušují vodní ekosystém nebezpečnými toxiny. Pro milovníky vodních radovánek to znamená špatnou zprávu, koupáním by totiž riskovali své zdraví. Avšak řasy i sinice mají zástupce na obou stranách barikády – jak zdraví prospěšné, tak životu nebezpečné.
Sinice – postrach sladkých vod
Léto je neodmyslitelně spojeno s vlnou veder, letní pohodou a novými zážitky. Poslední dobou k němu však také patří bujení sinic ve stojatých sladkovodních nádržích. Hygienici kvůli obavám o zdraví obyvatel uzavírají vodní nádrže jako na běžícím pásu. Důvodem jsou mikroskopické bakterie, které jsou přizpůsobeny životu v extrémních podmínkách. Postupným rozmnožováním splývají do zelených útvarů zvaných „vodní květy“, čímž na první pohled připomínají řasy. Avšak ve skutečnosti se jedná o naprosto rozdílné organismy. Sinice navíc produkují jedovaté látky zvané cyanotoxiny, kterými se pravděpodobně zbavují svojí konkurence ve vodním ekosystému. Jedy sinic jsou však nebezpečné také pro lidi i zvířata.
Jak se projevuje otrava cyanotoxiny?
- Při styku s kůží dochází ke vzniku vyrážky nebo puchýřů, pokud se voda dostane i do očí, může vzniknout zánět spojivek.
- Plavci mohou trpět alergickými reakcemi, jako je astma. Často mají také puchýře v okolí úst a nosu.
- Největší nebezpečí nastává při požití zamořené vody. V závislosti na množství požité vody a koncentraci toxinů ve vodě dochází k rozvoji rozličných příznaků. Mezi nejčastější patří žaludeční křeče, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, svalů a kloubů, puchýře v ústech a příznaky poškození jater.
Spirulina – zdraví prospěšná sinice
- Kmen sinic nabízí i přívětivějšího zástupce v podobě rodu Spirulina, z něhož se vyrábí velmi oblíbené potravinové doplňky ve formě prášku a tablet.
- Tablety ze sinic jsou opravdovou vitaminovou bombou. Obsahují vitaminy řady B, vitamin A, C, D, E a karoten
- Oblíbené jsou především díky vysokému obsahu bílkovin (více než 50 % hmotnosti), železa, minerálů a stopových látek.
- Vědci nyní zkoumají jejich efekt na povzbuzení imunitního systému, potlačení zánětu a virové infekce
- Zajímavostí je, že bez spiruliny by v současnosti neexistovaly modré lentilky. Po upuštění od použití umělých barviv se právě výtažek ze sinic začal používat k barvení čokoládových bonbonů.
Rudý příliv přináší problémy
Většina mořských a sladkovodních řas nepřináší pro člověka žádnou hrozbu. Naopak obsahují mnoho důležitých látek, čímž si vysluhují přední místo v mnoha učebnicích zdravé stravy. Existuje však několik výjimek potvrzujících pravidlo. Jednou z nich je červená řasa Karenia brevis, jejímž přemnožením v mořské vodě vzniká jev zvaný „rudý příliv“. Námořníci si po staletí o rudém přílivu šeptali, že je dílem ďábla a spatřit ho nevěstí nic dobrého.
- Rozmnožení červených řas ve vodě nepřináší pouze romantickou podívanou, ale také vážné ohrožení zdraví člověka. Řasy totiž produkují toxiny, které se ukládají v rybách, ale také se mohou uvolňovat do přímořského vzduchu.
- Při požití otrávených ryb dochází k rozvoji příznaků postižení trávicího a nervového systému. Nejčastějšími příznaky jsou bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem či brnění prstů rukou a nohou.
- Méně dokumentovaný je účinek poletujících částic v přímořském vzduchu. Podle vědců můžou toxiny způsobit postižení očí a dýchacího systému, ale také mohou stát za zvýšeným rizikem nádorového bujení.
- S rudým přílivem se nejčastěji potýkají na Floridě, ale také v Japonsku, Skandinávii, Karibiku či Jižním Pacifiku.
Zázrak z vody
- Řasy jsou však více známy pro své pozitivní účinky na lidské zdraví. V současnosti se používají sladkovodní i mořské druhy.
- Nejznámějším zástupcem sladkovodních řas je bezpochyby rod Chlorella. Užívá se ve formě prášku či tablet, ale k sehnání je i kosmetika s chlorellou. Obsahuje vysoké množství bílkovin, zdravých tuků, vlákniny, uhlohydrátů, vitaminů a minerálů.
- Mořské řasy jsou také významným zdrojem organického jódu.
- Řasy mají opravdu široké využití, od snížení hladiny cholesterolu v krvi přes zvýšení imunity až po zlepšení sexuální výkonnosti.
(holi)
Zdroj: www.cdc.gov
www.webmd.com