Za nealergickou rýmu se označuje stav, kdy má postižený ucpaný nos, kýchá, obtěžuje ho výtok z nosu nebo svědění či červené oči. Veškeré tyto symptomy ovšem vznikají bez zjevného důvodu. Příznaky se sice podobají senné rýmě, ale nezpůsobuje je alergie. Nealergickou rýmu může vyvolat stres, životní prostředí, infekce nebo léky, obvykle však zůstává základní příčina tohoto problému neznámá.
Těhotenství s odřeným nosem
V případě rýmy nebo jiného onemocnění v době těhotenství je nejlepší navštívit ošetřujícího lékaře. Doporučí či předepíše léky bezpečné pro vás i pro plod. Gravidní ženu může potrápit více typů této potíže.
- V případě rýmy medikamentózní, tedy té, která je způsobena dlouhodobým užíváním kapek do nosu (dekongestiv), je k nosní inhalaci doporučen beklometazon.
- Jiný stav může komplikovat i infekční rýma. Tehdy může být nezbytné nasadit antibiotika.
- U některých budoucích matek se objevuje též vazomotorická rýma. Zde se kromě pseudoefedrinu doporučuje především pravidelná nosní hygiena v podobě každodenních výplachů termální vodou.
U dětí výskyt vzácný
Nealergická rýma se u dětí vyskytuje zřídka. Pokud se tak stane, k potlačení příznaků se používají léky ze skupiny druhé generace orálních antihistaminik. První generaci těchto preparátů se doporučuje se vyhnout, aby se zabránilo nežádoucím účinkům. Nosní kortikosteroidy mohou pomoci dětským pacientům trpícím rýmou, kýcháním, svěděním či ucpaným nosem. Přestože nebyl pozorován zpožděný růst, doporučuje se pravidelné monitorování výšky u dětí léčených kortikosteroidy.
Řešení pro lidi s nemocnými orgány
Pacienti s nedostatečností ledvin či jater jsou více náchylní k zesílení nežádoucích účinků. Toto zvýšené riziko přímo souvisí se sníženou rychlostí vylučování látek močí či menší schopností odbourávání léků játry. Naštěstí je dnes mnoho přípravků doporučených pro léčbu nealergické rýmy podáváno intranazálně, tedy nosem. Z tohoto důvodu je následné vstřebávání léku do celého těla minimální. Stále však existují preparáty, které je nutné podávat systémově, čímž se zatěžuje celé tělo. Nicméně úpravou dávkování lze zvládnout i tento problém.
Trápení seniorů
Běžnou příčinou nealergické rýmy u dříve narozených pacientů je tzv. cholinergní a alfa-adrenergní hyperaktivita. Ta může být částečně důsledkem konzumace různých potravin (tj. chuťová rýma). Tento typ vodnatého výtoku z nosu může zastavit lék ipratropium. Pro jeho nechtěné nežádoucí účinky, zejména ztrátu kontroly nad močovým měchýřem, se v praxi doporučuje raději volit antihistaminika (např. cetirizin).
Omezení pro sportovce
Sportovci s nealergickou rýmou, zvláště ti, kteří se účastní soutěží na národní či světové úrovni, mají omezené možnosti léčby. Musí dodržovat přísné pokyny například olympijského výboru a jiných kontrolních organizací. Jsou pravidelně testováni na doping a mají zakázáno mnoho léků. Olympijský výbor povolil v případě nealergické rýmy pouze ústní antihistaminika. Nosní kortikosteroidy mohou být schváleny pouze případ od případu.
Co se hodí pro všechny
Každý, kdo trpí nealergickou rýmou, může naštěstí svému nosu ulevit pravidelnými výplachy izotonickým roztokem termální vody. Je to nejen léčba, ale též prevence rýmy. V lékárnách lze pořídit i termální vody ve spreji s aplikátorem, který usnadňuje použití. Termální voda slouží k očištění a zvlhčení nosní sliznice. Pravidelná nosní hygiena odstraní hleny, ulehčí smrkání a sníží i riziko komplikací.
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/874171-overview#a5